اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

2
58
اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

اگر یک کوهنورد یا طبیعت گرد حرفه ای می باشید حتما اهمیت یک کیسه خواب را به خوبی درک می کنید. برای داشتن یک شب راحت در جنگل و یا کوهستان نیاز به یک کیسه خواب استاندارد دارید. برای سفرهای کوهنوردی و طبیعت گردی که قصد توقف شبانه را دارید، خرید کیسه خواب مناسب یکی از ضروری ترین کارهایی است که از قبل سفر بایستی انجام دهید. نداشتن خواب راحت و کافی مسلما باعث می‌شود تا از سفر خود لذت نبرید.

در این مقاله سعی شده تمامی نکات مربوط به یک کیسه خواب خوب را برای راحتی شما ذکر کنیم.

تمامی کیسه خواب ها دارای دو مدل طراحی ، به شکل مستطیل و مومیایی می باشد که هرکدام دارای ویژگی های منحصر به فردی بوده که اینجا به ذکر آن می پردازیم.

انواع کیسه خواب از نظر شکل

کیسه خواب مومیایی

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

این کیسه خواب به شکل آناتومی بدن در حالت خوابیده  طراحی شده که قسمت سرشانه عریض بوده و قسمت پاها باریک می باشد.

مزایا:

 • طراحی این کیسه خواب به گونه ای بوده که فضای کمتری برای اتلاف انرژی موجود می باشد، در نتیجه مدت زمانی که کیسه گرم می ماند بیشتر است.
 • حجم کم و بسته بندی کوچک
 • دارای قسمتی به عنوان سرپوش بوده که در هنگام سرد شدن هوا ، موجب گرم نگه داشتن سر و گردن می شود.

معایب:

 • هیچ گونه فضای اضافی برای راحت خوابیدن و غلت زدن وجود ندارد.

 

کیسه خواب مستطیلی

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

این مدل کیسه خواب به دلیل طراحی مستطیلی که دارد فضای آزادانه ای را برای خواب فراهم می کند که در دو مدل تک نفره و دو نفره موجود می باشد.

مزایا:

 • به دلیل طراحی مستطیلشکل ، فضای آزادی برای خوابیدن و غلت زدن وجود دارد.
 • در بعضی مدل ها در صورت دلخواه میتوان زیپ آن را کامل باز کرد و از آن به عنوان پتو نیز استفاده کرد.
 • در بعضی مدل ها می توان دو کیسه خواب یک نفره را به هم متصل کرد و به صورت دو نفره استفاده نمود.

معایب:

 • به دلیل فضای باز ومستطیلی که دارد از اتلاف انرژی بالایی برخوردار است.
 • نسبت به کیسه خواب های مومیایی با توان گرمایشی مشابه، دارای وزن بیشتری است.

نوعی دیگر از کیسه خواب ها با عنوان کیسه‌های دابل واید وجود دارند که همانطور که از اسم شان پیدا است برای خواب دو نفره طراحی شده‌اند. این نوع کیسه‌ها اگر با یک تشک بادی یا تشک فوم ترکیب شوند خوابی راحت و آرام را برایتان به ارمغان می‌آورند. بد نیست بدانید اکثر کیسه‌های دابل واید دارای دو بخش انفرادی هستند که توسط یک زیپ از هم جدا شده‌اند.

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

برای خرید کیسه خواب باید به چند شاخصه بسیار مهم توجه داشت:

 1. طراحی
 2. وزن و حجم بسته بندی
 3. قدرت حفظ گرما و مقاومت در برابر سرما
 4. ضد آبی، تنفس پذیری و جنس پارچه

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

انواع کیسه خواب از نظر جنس

 1. پرشده با پر طبیعی (پر غاز ، اردک ، قو )
 2. پر شده با الیاف مصنوعی
 3. ترکیبی از پر و الیاف مصنوعی

کیسه خواب پر

کیسه خواب های پر، نسبت به وزن و حجم کمی که دارند، دارای قدرت حفظ گرمای فوق العاده ای هستند. به همین دلیل است که بسیاری از کیسه خواب های مرغوب و گران قیمت  از جنس پر می باشند. کیسه خواب های پرشده از جنس پر غاز بهترین کیفیت را از نظر قدرت نگهداری گرما دارند اما پر اردک به دلیل دسترسی بهتر، بیشتر موجود بوده و ارزانتر می باشد.

بزرگترین عیب این کیسه خواب ها این است که قدرت جذب رطوبت بالایی داشته و دیر خشک می شوند. این مشکل در سری جدید این محصولات تا حدودی برطرف شده و کیسه خواب های پر با ویژگی زود خشک شونده نیز تولید شده است.

بعضی از کیسه خواب ها به طور 100% از پر تشکیل نشده اند و ترکیبی ناچیزی از الیاف مصنوعی در آن ها قرار گرفته است که بعضی از این کیسه خواب ها با ترکیب 10/90 و برخی با ترکیب 5/95 پر شده اند به این معنی که این محصول 95 درصد از پر و 5 درصد از الیاف مصنوعی تشکیل شده است. هر چقدر درصد پر موجود در یک کیسه خواب بیشتر باشد هزینه بالاتری نیز دارد.

مزایا:

 • وزن و حجم کم
 • عملکرد عالی در هوای سرد و خشک
 • قابلیت فشردگی و تراکم پذیری بسیار زیاد
 • دوام زیاد و طول عمر طولانی
 • سازگار با محیط زیست

معایب:

 • در صورت خیس شدن در مدت زمان طولانی تری خشک می شود.
 • پرها به دلیل جذب رطوبت ممکن است گوله گوله شوند
 • نیاز به مراقبت بیشتر دارد.

 

 کیسه خواب الیاف مصنوعی

این کیسه خواب ها از لایه های متعددی ساخته شده که روی هم قرار گرفته اند و طراحی آن ها به گونه ای است که هیچ گونه هوایی از بین لایه ها عبور نکرده و تمامی نقاط سرد و خلا بین لایه ها از بین رفته است. الیاف مصنوعی معمولا از پرها قیمت مناسب تری داشته و همچنین قدرت جذب رطوبت کمتری دارند لازم به ذکر است که کیسه خواب های الیاف مصنوعی در مقایسه با کیسه خواب های پر وزن بیشتری دارند .

مزایا:

 • به نسبت کیسه خواب های پر مقرون به صرفه می باشد.
 • سریع خشک می شود.
 • ضد حساسیت می باشند.

معایب:

 • وزن بیشتری نسبت به کیسه خواب های پر دارند.
 • نسبت به وزنی که دارند در مقایسه با کیسه خواب های پر گرمای کمتری تولید می کند.
 • نسبت به کیسه خواب های پر دوام کمتری دارند.

 

کیسه خواب ترکیبی الیاف  مصنوعی و پر

این نوع کیسه خواب ترکیبی از پر و الیاف  مصنوعی می باشد که باعث افزایش کیفیت شده و از معایب آن ها کاسته است. طراحی برخی از این کیسه خواب ها به گونه ای است که از ترکیب پلی استر و پر ساخته شده است و در بعضی مدل ها برای حفظ گرمای بیشتر الیاف مصنوعی را در قسمت زیرین و الیاف پر را در سطح رویی قرار داده اند در ضمن این کیسه خواب ها قیمت مناسب تری نسبت به کیسه خواب های پر دارند.

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

 

در مبحث جنس روکش کیسه خواب دو شاخصه اصلی مورد بررسی قرار می گیرد که حتما در هنگام خرید باید به این دو مورد توجه داشته باشیم:

 • خاصیت ضد آبی
 • تنفس پذیری پارچه

خاصیت ضد آبی :

کیسه خواب ها بسته به کارایی آن ها، روکش های مختلفی دارند که بیشترشان از جنس نایلون مقاوم و پلی استر می باشند. بعضی کیسه خواب های مستطیلی دارای روکش پنبه ای و برزنتی بوده که کاملا ضدآب هستند اما این کیسه خواب ها به خاطر وزن سنگینی که دارد برای ورزش هایی که با کوله جابجا می شوند کمتر مورد استفاده قرار می گیرد اما در رشته هایی که با خودرو و یا موتور جابجا می شوند می تواند بسیار پرکاربرد باشد. اگر قصد دارید شب خارج از چادر بخوابید حتما کیسه خوابی انتخاب کنید که ضدآب باشد.

خاصیت تنفس پذیری پارچه :

بعضی از پارچه ها از خاصیت تنفس پذیری بالایی بهره مند هستند به گونه ای که تعرق بدن و رطوبت را به لایه بیرونی انتقال داده و با کاهش رطوبت و تعرق از هدر رفتن گرما نیز جلوگیری کرده و باعث می شوند که بدن در مدت زمان طولانی تر گرم بماند. استفاده از یک لاینر داخل کیسه خواب علاوه بر تمیز نگه داشتن و جذب تعرق بدن موجب حفظ دمای بیشتر در کیسه خواب نیز می شود.

روکش هایی که از جنس نایلون می باشد، موجب افزایش تعرق بدن شده و تعریق زیاد، باعث سرمای بدن نیز می شود.  اما روکش هایی که از جنس کتان بوده از تنفس پذیری بالایی بهره مند هستند و تعرق را به میزان زیادی کاهش می دهند اما روکش های نایلونی ارزان تر از روکش های کتانی می باشد.

مشاهده انواع کیسه خواب های زیبا در دیجی کالا

 

نکات کلی :

 • کیسه خواب هایی که دارای روکش پلی استر و نایلون می باشند، مقاومت بیشتر در برابر آب و رطوبت دارند. همچنین این روکش ها از الیاف اصلی مراقبت کرده و طول عمر کیسه خواب را بالا می برند.
 • کیسه خواب هایی که بیش از یک زیپ دارند، هم تهویه هوای بهتری دارند و هم ورود و خروج نیز راحت تر می شود. بعضی از کیسه خواب ها دارای روکش محافظ زیپ می باشند که این پوشش علاوه بر اینکه مانع از هدر رفتن گرما می شود همچنین از پارگی و آسیب زیپ نیز جلوگیری می کند.
 • استفاده ازلاینردر داخل کیسه خواب علاوه بر تمیز نگه داشتن آن، موجب حفظ دمای بیشتر شده و در پایان سفر برای استفاده مجدد به راحتی قابل شستشو می باشد.
 • جیب های داخل کیسه خواب به شما این امکان را می دهند که تا وسایل مورد استفاده خود مانند گوشی، ساعت، و… را در دسترس خود قرار دهید.
 • انتخاب رنگ کیسه خواب اگرچه یک سلیقه ای است اما بهتر است تیره باشد. زیرا رنگ های روشن خیلی زود کثیف شده و ظاهر خوشایندی نخواهد داشت.
 • برخی از کیسه های خواب قابلیت تبدیل به کاپشن را دارند.

 

حجم و وزن کیسه خواب:

حجم و وزن کیسه خواب معیار مهمی برای خرید این محصول محسوب می شود و شما باید براساس محل و مسیرسفر خود بهترین و مناسب ترین نوع کیسه خواب را انتخاب کنید . اگر مجبور به پیاده روی های طولانی مدت هستید و با کوله سفر می کنید هر گرم وزن اضافی می تواند سختی سفر را دو چندان کند. بسیاری از کوهنوردان و طبیعت گران در سفرهای خود برای حمل آسان نیاز به کیسه خواب های سبک تری دارند. اما اگر با خودرو یا موتور در حال سفر هستید پس شاخصه وزن و حجم کیسه خواب معیار مهمی برای شما محسوب نمی شود. نکته بسیار مهمی که باید حتما به آن توجه داشت طول و عرض کیسه خواب می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

طول و عرض کیسه خواب:

به طور کلی کیسه خواب  ها  از نظر اندازه به چند دسته تقسیم می شوند که در بخش زیر به توضیحات آن ها می پردازیم:

کیسه خواب های Regular : برای استفاده افرادی که قد کمتر 180 سانتی متر دارند .

کیسه خواب های Long: افرادی که قد بالای 180 سانتی متر دارند برای آسودگی بیشتر ، نیاز به کیسه خواب های Long دارند.

کیسه خواب های Base Camp: طراحی  این کیسه خواب ترکیبی از کیسه خواب های مستطیلی و مومیایی می باشد که نسبت به کیسه خواب های مومیامی فضای بازتر و نسبت به مستطیلی ها محدود تر می باشد.

کیسه خواب های زنانه: این کیسه خواب ها متناسب با آناتومی بدن خانم ها طراحی شده است و طول کمتری نسبت به کیسه خواب های آقایان دارند. طراحی این کیسه خواب به گونه ای است که قسمت سرشونه پهنای کمتری داشته و در قسمت وسط عریض تر می شود.

دمای کیسه خواب:

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

یکی از مهم ترین معیارهای خرید کیسه خواب قدرت نگهداری گرمای آن می باشد. از آن جا که زنان در مقایسه با مردان نسبت به سرما  مقاومت کمتری دارند. بنابراین برای سنجش کیسه خواب، شرایط فیزیکی خانم ها ارزیابی می شود. برای محاسبه قدرت نگهداری گرمای کیسه خواب استانداردهایی موجود است که یکی از این استانداردها EN13537  متعلق به اروپا می باشد. در این آزمایش ها شرایطی مشابه با محیط کوهستان شبیه سازی شده و هر کیسه خواب به صورت جداگانه تست می شود و بر روی محصول 3 عدد درج  شده که هرکدام مفهوم خاص خودش را دارد. توضیحات مختصری در مورد هر کدام به صورت جداگانه داده ایم.

Comfort  (کامفورت) : در این دما یک فرد بدون هیچ گونه حس سرمایی می تواند خواب آرام و راضی داشته باشد.

Comfort Limit  (کامفورت لیمیت): در این دما یک فرد با وجود حس سرمایی که دارد می تواند به خواب خود ادامه دهد اما پایین تر از این دما فرد دیگر نمی تواند از سرمای شدید بخوابد.

Extreme (اکستریم): حداقل دمایی که یک فرد می تواند 6 ساعت بدون اینکه دچار هیپوتر می شود (هیپوترمی زمانی رخ می دهد که درجه حرارت بدن به زیر 35 درجه سانتی گراد برسد غالبا بدن می تواند تا دو درجه افت فشار را تحمل کند ولی بیش از این مقدار در حد توانایی بدن نمی باشد و بدین ترتیب افت درجه حرارت به طور پیشرونده ادامه می یابد و موجب کند شدن بدن و ذهن می شود) را تحمل کند. در اصل نیازی به توجه خاص نسبت به این دما در هنگام خرید ندارید.

 

کیسه خواب با روکشی مخصوص سر

اگر در نقاط سرد مستقر شوید به میزان قابل ملاحظه‌ای گرمای‌ بدنتان را از طریق سر از دست خواهید داد، از این رو بهتر است نیم نگاهی به کیسه های با روکش مخصوص سر بیاندازید. این روکش های کلاه مانند به نحوی ساخته شده‌اند تا از هدر رفت گرمای بدن از طریق سر جلوگیری کنند. ضمنا می‌توانید با قرار دادن پارچه یا لباس در آن یک بالش نسبتا راحت نیز داشته باشید.

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت 

جیب‌های اضافه

این جیب‌ها جهت نگهداری وسایل کوچکی همچون پخش‌کننده‌های موسیقی، ساعت یا لیوان کاربرد دارند و آن‌ها را در مواقع نیاز دم دست شما قرار می‌دهد.

جای مخصوص تشکچه

در برخی از کیسه‌ها قسمت عایق زیرین با یک بخش ویژه جهت متصل شدن به تشکچه جایگزین شده است. نتیجه این می‌شود که در نیمه‌های شب به هیچ وجه تشکچه زیر پایتان جابجا نمی‌شود.

جیب بالش

اغلب ما برای داشتن خوابی راحت حتما نیاز به یک بالش داریم. برخی از کیسه‌ها، با جیب بالش طراحی شده‌اند که این اجازه را به شما می‌دهند تا با چپاندن لباس‌های اضافه در آن برای خودتان یک بالش به نسبت راحت ایجاد کنید. البته می‌توانید به جای این کار یا از خانه بالشی کوچک به همراه بیاورید یا اینکه یک بالش سفری خریداری کنید که حملش نسبتا آسان است.

اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

لوازم جانبی کیسه خواب

کیف حمل

خیلی از کیسه‌ها با خود یک کیف حمل هم به همراه دارند (گاهی اوقات به صورت جداگانه فروخته می‌شوند)، که حمل و نقل آن را آسان می‌کنند. کیف‌های حمل جدید یا تعویضی در حال حاضر علاوه بر ابعاد عرض و طول، بر اساس ظرفیت (لیتر) درجه‌بندی می‌شوند.

کیف‌ محافظ

اگر قرار است در طولانی مدت کیسه خواب را جایی نگه دارید که به آن آسیبی نرسد، می‌توانید آن را در جایی از گاراژ خانه‌تان آویزان کنید یا بهتر اینکه آزادانه آن را در کیف های محافظ نخی در یک گوشه از انبار نگه دارید. این کیف ها از ایجاد فشار دائمی بر روی بخش‌های عایق کیسه جلوگیری می‌کند، چرا که این فشار‌ها به مرور خواص عایق را از بین می‌برند.

آستری کیسه خواب

یک آستر کیسه خواب (که به صورت جداگانه به فروش می‌رسد) بین ۸ تا ۱۵ درجه فارنهایت به دمای کیسه خوابتان اضافه می‌کند. علاوه بر آن اگر جایی توقف کرده‌اید که هوا گرم است، می‌توانید با کنار گذاشتن کیسه‌خواب، تنها از همین آستر برای گرم نگه‌داشتن خود استفاده کنید‌.

 اهمیت کیسه خواب خوب در مسافرت

نکاتی جهت استفاده بهتر از کیسه خواب

برای استفاده از کیسه خواب باید نکاتی را مدنظر قرار دهید تا بهترین عملکرد را از این وسیله داشته باشید. ما در جیمیتو شما را با این نکات آشنا می‌کنیم با ما همراه باشید.

نکته ۱

این را باید بدانید که کیسه خواب گرما تولید نمی‌کند، بلکه تنها گرمای موجود را نگه می‌دارد. پس بنابر همین موضوع حتما از تشک‌های بادی برای زیر کیسه خوابتان استفاده کنید تا از هدر رفت گرما در حین استراحت جلوگیری کنید.

نکته ۲

به اندازه کافی لباس بپوشید؛ همانطور که گفتیم کیسه خواب قابلیت ایجاد گرما ندارد تنها گرما را نگه می‌دارد بنابراین به اندازه کافی لباس بپوشید تا دمای درون کیسه خواب حفظ شود.

نکته ۳

به اندازه کافی غذا بخورید زیرا زمانی که شما می‌خوابید از شدت فعالیت بدن شما کاسته می‌شود پس با کاهش متابولیسم گرمای بدن هم کاهش پیدا می‌کند بنابراین لازم است که غذای کافی بخورید تا بدن شما گرمای لازم را داشته باشد.

نکته ۴

به اندازه کافی آب بنوشید؛ بدن بی آب نمی‌تواند گرما تولید کند به همین دلیل شما باید حتما به مقدار نیاز بدنتان آب بنوشید. این نکته را هرگز فراموش نکنید.

نکته ۵

با لباس های خشک به کیسه خواب بروید، حتی اگر بدنتان هم عرق کرده است تا حد امکان سعی کنید که پس از تعویض لباس وارد کیسه خواب بشوید.


مشاهده انواع کیسه خواب های زیبا در دیجی کالا

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای morteza azizi
بارگذاری بیشتر برای  تجهیزات سفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *