با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

2
130
با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

قفل ها (یا کوپله) به تجهیزاتی گفته می شوند که از گذشته های دور تا به امروز برای بسته نگهداشتن درب ها و امنیت آنها کاربرد دارد. قفل وسیله‌ای برای بسته نگه داشتن در است به‌طوری‌که فقط با کلیدش بتوان آن را باز کرد. قفل ها به دلیل ضرورت اختراع شدند، زیرا مردم به دنبال راه هایی برای محافظت از اموال خود بودند. اگرچه اولین قفل ها از یک سری گره های طناب ساخته شدند و هیچ شباهتی به قفل های امروزه ندارند، اما آنها هدف یکسانی دارند و الهام بخش فناوری جدید بودند که برای همیشه چهره تاریخ را تغییر دادند.

مدل های مختلفی از قفل وجود دارند که هر یک دارای کاربردهای مختلفی هستند. این قفل ها با توجه به محلی که در آن نصب می شوند متفاوت اند، به عنوان مثال برخی از قفل ها برای نصب شدن روی درب ورودی ساختمان کاربرد دارند، برخی برای پنجره ها و درب های کمد و قفسه ها

قفل درهای خانه‌ها بیشتر قفل استوانه‌ای است. قسمت بیرون زده از قفل یک زبانه فنرسوار و گوه‌ای شکل است. هنگامی که در را می‌بندید این زبانه با صدای مختصری در قاب خود جای می‌گیرد.

بعضی قفل ها اصلاً کلید ندارند که به این نوع قفل ها، قفل رمزی گفته می شود. در قفل رمزی از رمز استفاده می‌شود. با چرخاندن حلقه‌هایی یا فشار دادن دکمه‌هایی رمز را به قفل می‌دهند تا باز شود.

اتاق‌های امن بانک‌ها غالباً قفل‌های زمانی دارند. این قفل‌ها درها را شب بسته نگه می‌دارند و تا زمان معینی باز نمی‌کنند.

 

با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

تاریخچه قفل:

قدیمی ترین مکانیزم قفل شناخته شده به بیش از 6000 سال قبل باز می گردد که در پادشاهی بین النهرین باستانی آشور کشف شده است. مصری های باستانی تکنولوژی مشابهی را توسعه دادند و به طور کلی با ساخت اولین قفل مکانیکی که یک قفل ترمینال پین پایه ساخته شده از چوب بود، اعتبار می یافت. آنها همچنین برای اولین بار این ویژگی را در معماری خود برای برقراری امنیت ایجاد کردند.

این قفل از قطعه چوبی متصل به درب و یک پیچ تشکیل شده بود که می توانست به صورت افقی به قطعه وصل شود. پیچ با مجموعه ای از دهانه های پر شده با گیره ساخته شده است و یک کلید چوبی بزرگ با میخ هایی ساخته شد که با سوراخ ها و گیره ها هماهنگ بود. اگر کلید به دهانه و به بالا برود، گیره ها حرکت می کنند و اجازه می دهند که پیچ امنیتی نیز حرکت کند.

یونانیان و رومی ها نوآوری های بسیاری را برای قفل در طول دوره های مربوطه خود انجام دادند. قفل های یونان به اندازه کافی امن نبودند، اما ایده های آنها به عنوان الهامی برای تکنولوژی های بعدی توسط رومی ها توسعه یافت. مهمترین تغییری که رومیان انجام دادند تغییر جنس قفل ها از چوبی به فلزی بود. قفل های آهنی اجازه دادند تا کلیدها هم به نوبه ی خود مدرن تر شوند.

مردم اغلب کلیدشان را به خود آویزان می  کردند و یا حتی آنها را به حلقه ها می انداختند تا از آنها محافظت کنند و به عنوان نشان ثروتمندی استفاده می کردند. اگر کلید داشته باشید، قطعا چیز ارزشمندی برای محافظت دارید. پس از یک دوره پیشرفت در دوران رومی، قفل ها از یک دوره تاریک گذر کردند که در آن هیچ نوآوری بزرگی تا قرن 18 به وجود نیامده بود. هنگامی که رابرت بارون در سال 1778، قفلی ایمن تر از هر آن چیزی که تاکنون ساخته شده بود ساخت. او قفل ترمز دو طرفه خود را به نمایش گذاشت. این امر به ظهور عصر جدیدی از تکنولوژی قفل منجر شد که راه را به عصر مدرن قفل سازی باز کرد.

امروزه طیف گسترده ای از قفل های مختلف بی شماری بوجود آمده است و هر طرحی دارای مزایا و معایب خود دارد که وابسته به عملکرد مورد نظر و تنظیماتی که در آن قفل استفاده می شود است. شما هر روز از قفل ها استفاده می کنید، بنابراین مهم است که  متوجه گزینه های مختلفی که در اختیار شماست باشید، درک کنید و هر دو قابلیت و امنیت را درک کنید.

 با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

آشنایی با ساختار قفل

یک قفل مکانیکی از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود. بخش بدنه که ثابت می‌باشد و قسمت داخلی که به صورت استوانه‌ای بوده و توپی نامیده می‌شود. توپی دارای شیار می باشد و کلید می تواند وارد آن شود و حول محور مرکزی خود در داخل بدنه گردش نماید. هم توپی و هم بدنه معمولاً دارای سوراخ هایی هستند که در امتداد یکدیگر و به موازات توپی استوانه‌ای قرار گرفته‌اند به طوری که هر سوراخ روی توپی با یک سوراخ روی بدنه هم راستا می‌باشد.

سوراخ های روی بدنه دارای انتهای بسته می باشند و انتهای آن ها یک فنر و سپس بر روی آن یک پین باریک استوانه‌ای از جنس برنج که ساچمه نامیده می‌شود قرار گرفته است. در سوراخ های داخل توپی نیز ساچمه هایی که از طرف مرکز کله قندی می باشند قرار گرفته‌اند. ارتفاع این ساچمه ها یکی نبوده و دارای طول های متفاوتی می باشند یعنی در بخش هایی که ساچمه بلند است کلید به همان اندازه فرو رفتگی دارد و یا بالعکس.

 با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

نحوه عملکرد قفل

در حالتی اگر کلیدی غیر از کلید اصلی وارد قفل شود نیروی ارتجاعی فنرها در قسمت بدنه، ساچمه ها را وارد سوراخ هایی روی قسمت متحرک کرده اند که مانع چرخش توپی در بدنه شده و ساچمه هایی که روی قسمت متحرک مجرای کلید هستند ورود کلید را مسدود می کند.

اما در زمانی که کلید مربوط به قفل وارد توپی می شود ساچمه ها را طوری به سمت بالا حرکت می دهد و ساچمه های بدنه از سوراخ های توپی بیرون می رود و توپی می تواند حول محور خود بچرخد.

چرخش توپی منجر به حرکت زائده ای می شود که زبانه قفل را به عقب و جلو حرکت می دهد. البته که برای بالا بردن امنیت، گردش مغزی به تنهایی نمی تواند زائده را حرکت دهد بلکه نوک کلید باید زائده دومی را به سمت عقب فشار دهد که با زائده اول درگیر می شود.

کلید به طور کلی سه عملکرد دارد:

 1. آزاد کردن مغزی از بدنه
 2. درگیر کردن زائده اول با دوم
 3. حرکت زائده اول که باعث حرکت زبانه می شود

 

نکات ایمنی در هنگام استفاده از قفل

 • قفل های حیاتیاز بدنه درب نباید بیرون بیایند در صورت بیرون ماندن آن یک لوله با قطر مناسب و کوتاه برای محافظت از قفل باید جوش بخورد.
 • قفل های که از نوع سیلندریمی باشند در دو سایز ۶ و ۷ سانتی متری برای درب هایی با قطرهای مختلف ساخته شده اند. استفاده کردن از قفل ۷ سانتی متری برای یک درب باریک باعث می شود که قفل به اندازه زیادی بیرون درب بماند که به راحتی توسط یک انبر قفلی می شکند و درب باز می شود. لذا از سیلندر مناسب برای درب استفاده کنید و دقت شود که قفل از طرفی که امنیت کمتری دارد خیلی بیرون نباشد. به این دلیل که سوراخ وسط قفل متقارن نمی باشد.
 • قفل های اتومبیلها از نوع بازاری  هستند که جنس بدنه آنها ضعیف است و ورودی داخلی آنها به سرعت خورده می شود.
 • برداشتن کلید از روی قفلدر هنگام شب اشتباه می باشد. ضمن اینکه قرار داشتن کلید روی قفل بدون اینکه قفل بخواهد باز یا بسته باشد اشتباه است. بهترین حالت این است که کلید وارد قفل شده و درب را قفل کند تا از طرف دیگر کلیدی نتواند وارد شود.

 

با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

آشنایی با قفل‌های کامپیوتری

یک سری از قفل هایی که تقریباً به تازگی وارد بازار شده‌اند موسوم به قفل ها یا کلیدهای کامپیوتری می باشند. در این قفل ها به جای اینکه پستی و بلندی های حرکت دهنده پین ها روی لبه کلید ایجاد شده باشد حفره هایی روی سطح تخت کلید ایجاد شده است. بزرگترین مزیت این قفل امکان استفاده از کلید در هر دو جهت در قفل می باشد اما از جهت امنیت نوع معمولی آن برتری خاصی نسبت به کلیدهای معمولی ندارد در ابتدا امکان کپی کردن کلیدهای کامپیوتری کم بود اما امروزه دستگاه‌های تکثیر آن زیاد شده است و به راحتی می‌توانید این کلیدها را کپی کنید.

در کلیدهای کامپیوتری از آنجا که پستی ‌و بلندی‌ها روی قسمت تخت کلید می‌باشد و قطر کلید حدود ۵/۲ میلی متر است لذا عمق سوراخ محدود بوده در شرایطی که پستی و بلندی ها با عمق بیشتر از جهت امنیت بهتر می‌باشد.

امروزه قفل‌های چینی با هفت تا ده کلید کامپیوتری در بازار ارائه گردیده است که گرچه بسیار با صرفه می‌باشد اما پارامترهای امنیتی در آنها اصلاً رعایت نشده است. اما متاسفانه به دلیل عدم وجود اطلاعات در مصرف‌کنندگان، هنگامی که می بینند یک قفل با هفت کلید کامپیوتری با این قیمت نازل ارائه می‌شود از آن استقبال می‌کنند.

 

انواع قفل های موجود در بازار که بیشترین کاربرد و کارایی را دارند

 1. قفل پشتی

قفل پشتی با کلید ساده که برای باز کردن درهای قفسه و کارهای ظریف تر کاربرد دارد.

قفل پشتی با کلید سوئیچی که امنیت بیشتری نسبت به قفل قبلی دارد. این قفل ها ابعاد مختلف ساخته می شوند و با توجه به نیاز، اندازه های ظریف تر یا بزرگتر آن را می توان تهیه نمود.

با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

 

 1. قفل مغزی

قفل مغزی بدون کلید که این قفل ها برای بخش هایی مانند کلاس های درس، اتاق کودک و … که قفل کردن آنها ضرورت ندارد، نصب می شوند. قفل مغزی بدون کلید فاقد زبانه شب بند بوده و تنها به وسیله دستگیره و از دو طرف باز و بسته می شود.

قفل مغزی بدون کلید

قفل مغزی با کلید ساده که در اندازه های مختلفی در بازار موجود است که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. قفل مغزی با کلید ساده در قسمت داخلی جاسازی می شوند.

مغزی با کلید ساده

 

قفل مغزی با کلید سوئیچی که این نوع قفل ها به گونه ای جاسازی می شوند که لبه آنها با قسمت رویی کار هم رو می شود.

قفل مغزی با کلید ساده

قفل مغزی شاخ دار که اغلب با کلیدهای معمولی یا سوئیچی باز می شوند. این قفل ها برای درهای کشویی و درهای کرکره ای نصب می شود. قفل مغزی شاخ دار یک زبانه ی چنگکی و میله ای ثابت برای هدایت زبانه دارند.

قفل مغزی دستگیره دار اغلب با کلیدهای ساده یا سوئیچی باز و بسته می شوند. قفل مغزی دستگیره دار در بخش داخلی بائوی در جاسازی می شود.

قفل مغزی دستگیره دار

قفل مغزی بدون دستگیره این قفل ها برای بخش های کم تردد ساختمان مانند درهای انبار، پشت بام و…نصب می شوند. این قفل تنها به صورت یک طرفه باز و بسته شده و زبانه کوچک ندارد. قفل مغزی بدون دستگیره زبانه دارای شب بند بوده که به صورت ساده یا میله استوانه ای است.

قفل مغزی پره دار این قفل ها بیشتر برای درهای ورودی ساختمان نصب می شود. زبانه شب بند ایمن قفل ها دارای فنرهای پره دار است. وجود این فنرهای پره دار موجب شده که این قفل ها تنها با کلیدهای مخصوصی باز شوند.

قفل مغزی مخصوص در حمام و توالت این قفل در قسمت داخلی کلید نمی خورد و به جای آن دستگیره ای کلید مانند دارند. این درها را نمی توان از بیرون قفل کرد و قسمت بیرونی قفل فقط زبانه کوچک دارد.

قفل مغزی حمام

قفل مغزی دارای میله قدی این قفل ها بیشتر برای درب های دو لنگه نصب می شوند. لبه جلویی این درها به صورت نیم و نیم ساخته شده و روی هم قرار می گیرد. با استفاده از قفل مغزی میله قدی، دیگر نیازی به نصب کشوی جداگانه روی درهای دولنگه نخواهد بود. با نصب این قفل ها، دو لنگه در به آسانی باز و بسته می شوند.

قفل مغزی الکترونیکی این قفل های مغزی مانند اغلب قفل ها یک زبانه ی شبندی و یک زبانه ی کوچک دارند. بخش سیلندر و کلید این قفلها دارای مدار الکترونیکی است و همین ویژگی مهمترین تفاوت این قفلها با دیگر قفل های مغزی است.

مغزی الکترونیکی

 

قفل مغزی کامپیوتری این قفل ها در واقع همان قفل های کارتی هستند که بیشتر برای ساختمان های شلوغ و پر رفت و آمد مانند هتل ها و مهمانسراها کاربرد دارند. این قفل های با کارت کامپیوتری باز می شوند که مشخصات صاحب اتاق روی آن ها ثبت شده است. برای باز کردن قفل، کارت مربوطه را در شکاف مخصوص روی قفل وارد کرده و پس از تایید، دستگیره مربوط به زبانه شب بند را چرخانده و در باز می شود. این کارت ها برای هر مسافر به صورت اختصاصی ارائه می شد و پس از تحویل اتاق و ترک هتل فاقد اعتبار می گردد.

قفل مغزی توپی برای قفل کردن این قفل ها از داخل، نیازی به کلید نیست و می توان تنها با چرخاندن دستگیره یا فشار دادن دکمه وسط، در را قفل کرد. همچنین برای باز کردن قفل در از داخل، تنها کافی است دکمه را زده یا دستگیره را بچرخانید. قفل مغزی توپی دو دستگیره دارد که هر دوی آن ها به زبانه اصلی قفل متصلند. وقتی در بسته می شود لبه زبانه به صورت خودکار در جای خود قرار می گیرد. لبه زبانه این قفلها معمولا پخ دار، غلطکی و یا استوانه ای است.

 قفل مغزی توپی

 1. قفل سوئیچی قدی

این قفل ها قابلیت باز و بسته کردن همزمان تعدادی جعبه را دارند و به عنوان قفل قفسه های بایگانی کارتکس کاربرد دارند. این قفل ها دارای دو اهرم بلند هدایت کننده با حرکت کشویی، یک کلید سوئیچی و تعدادی خار جهت باز کردن هر جعبه هستند.

 قفل سوییچی

 1. قفل پشتی شب بندی

این قفل ها مانند قفل های مغزی، زبانه شب بند ساده یا به شکل میله استوانه ای دارند که دارای دو گام یا سه گام می باشد. قفل پشتی شب بندی از قسمت جلو به وسیله کلید و از قسمت پشتی به وسیله دستگیره کوچک متصل به زبانه کوچک و یا به وسیله کلید باز و بسته می شود و برای بعضی از درها مانند در حیاط نصب می شود.

قفل پشتی شب بند

 1. قفل برقی مگنت کوچک:

قفل مگنت یا قفل آهنربایی یکی از کاربردی ترین انواع قفل ها است.

 • قفل مگنت وزنی در حدود ۱ کیلوگرم دارد و قدرت تحمل آن ۱۵۰ کیلوگرم است و به دلیل دارا بودن این ویژگی برای نصب بر روی انواع درها، در کمد و برای انواع صندوق ها مناسب است.
 • قفلی ایده آل برای کمدهای استخر و باشگاه ها، درهای دانشگاه، صندوق امانات و
 • قفلی ایده آل برای انواع درهای کشویی و درهای لولایی کوچک و متوسط
 • قفلی ایده آل برای در و پنجره های آلومینیومی که امنیت بیشتر و امکان کنترل تردد را ایجاد می کند.
 • قفل کابینت
 • قفل صندوق های ایمنی
 • قفل انواع کمد لباسی، کشوی میز و کابینت

قفل مگنت

 1. قفل الکترونیکی یا قفل برقی

این قفل ها برای بلند کردن و رها کردن اشیاء و همچنین برای صفحات آهنی با جریان برق ۱۲ و ۲۴ ولت کاربرد دارد. قفل الکترونیکی را میتوان به سیستم های مختلف مانند سیستم های کارت خوان و فرمان متصل کرد. این قفل های ضد سرقت امنیتی بسیار بالایی دارند و برای نصب برروی انواع کمدها مانند کمدهای دانشگاهی، کارگاهی، استخر، سونا و … کاربرد دارند. وزنی این قفل ها حدودا ۸۰۰ گرم است.

 • مجهز به سنسور تشخیص باز و بسته بودن در
 • امکان باز و بسته کردن قفل به وسیله کلیدهای مخصوص و فرمان الکتریکی
 • مجهز به توپی و کلیدهای اختصاصی
 • مجهز به سنسور آلارم در هنگام باز شدن غیر مجاز در
 • امکان اتصال به انواع دستگاه های کنترل تردد
 • قابلیت تنظیم زمان باز شدن قفل به صورت تاخیری (۰-۹ ثانیه)
 • مناسب برای نصب روی انواع درها ( فلزی، چوبی، شیشه ای ودرب های سکوریت)
 • مناسب برای نصب روی درهای ۱۸۰ درجه ای
 • امکان اتصال به کلید فرمان ساده
 • امکان پشتیبانی در دو حالت Fail Safe و Fail Secure
 • دارای روکش فلزی و پانل استیلی
 • ماندگاری و استحکام بالا
 • ایده آل برای نصب روی در صرافی ها، طلا فروشی ها، بانک ها، گمرکات، انبارها، عتیقه فروشی، درب های ضد سرقت و درهای اصلی ساختمان

قفل برقی

 1. قفل کارتی

قفل های کارتی هوشمند دارای سه قسمت مهم نرم افزار، دستگاه کارتخوان و قفل کارتی هوشمند است. این قفل ها بسیار کارآمد و ایمن بوده و قابلیت های بسیار جذابی در اختیار مشتری قرار می دهند. قفل های کارتی قابل برنامه ریزی بوده و برای تامین امنیت و کنترل محیط کار بسیار مناسبند. این قفل ها برای اماکن عمومی مثل هتل ها، بانک ها، مراکز اداری و تجاری، واحد های ساختمانی و … مناسبند.

 • قابلیت ساخت و کاربرد انواع کارتها مانند کات مدیریت، کارت میهمان، پرسنل، کارمندان، اضطراری، نیروهای نظافتی و تاسیساتی و …
 • تنظیم میزان استفاده از کارت و ایجاد محدودیت های نرم افزاری لازم برای هر کارت با توجه به نوع مسئولیت کاربر
 • سیستم کنترل تردد و گزارش گیری از هر بار باز شدن قفل ها
 • شناسایی نوع کلیه کارت های صادر شده به تفکیک و کنترل آن ها
 • ثبت گزارش از کلیه کارت های صادر شده
 • ثبت گزارش های لازم از کاربران صاحب کارت همراه با ثبت نام دارنده کارت و میزان توانایی و محدودیت های هر کارت طبق نیاز خریدار
 • ثبت گزارش از تمام ساختمان ها، طبقات، واحدها، اتاق ها همراه با ذکر شماره اتاق و تعداد تخت آن، اسامی پرسنل نظافتی هر طبقه و تمامی تاسیسات موجود در اتاق و …
 • قابلیت تنظیم زمان بندی روزهای اقامت مهمانان هر اتاق هتل و ذکر و ثبت دقیق ساعات خروج هر مهمان که در واقع تمامی این اطلاعات مربوط به قفل ها بر روی هارد کامپیوتر سیستم مرکزی ثبت می شود.
 • صاحب کارت پس از باز شدن قفل و ورود به اتاق می تواند از قفل بودن در اتاق کاملا آسوده باشد، زیرا این سیستم تنها یک بار و با وارد کردن کارت در قفل باز می شود و هیچ کس نمی تواند پس از صاحب کارت وارد اتاق شود.
 • پخش آلارم هشدار در صورت بسته نشدن کامل در
 • زیباتر شدن محیط هتل ها و اماکن عمومی
 • تامین بهتر آسایش و امنیت مهمانان هتل
 • بسیار مقاوم در برابر آلودگی های محیطی و رطوبت، ضد زنگ و …
 • مناسب برای درب هایی با ضخامت ۳۲ تا ۶۰ میلیمتر
 • ابعاد قفل کارتی ۱۷×۷۸×۲۴۰ میلیمتر است.

 قفل کارتی

 

 1. قفل دکمه ای هوشمند

یکی دیگر از کاربردی ترین انواع قفل، قفل های دکمه ای هوشمند است.  این قفل ها برای انواع ساختمان ها اعم از خانه های مسکونی، آپارتمان ها، مراکز اداری و دفاتر کار مناسب می باشند.

قفل های دکمه ای از دو بخش مکانیکی و الکترونیکی ساخته شده اند. بخش الکترونیکی این قفل ها مجهز به دکمه هوشمند است که برای باز کردن در به کار می رود و بخش مکانیکی این قفل ها که با کلیدهای کامپیوتری باز می شود. بخش مکانیکی قفل تنها برای مواقع اضطراری مثل نقص فنی برد الکترونیکی ساخته شده است.

دکمه های هوشمند این قفل ها تنها توسط خریدار قابل تکثیر است و در صورت گم شدن یک دکمه، خریدار می تواند رمز قبلی را پاک کرده و رمز جدیدی صادر کند. برای زمان هایی خاص مثل زمان مهمانی که لازم است در برای چند ساعتی باز بماند، نیز می توان این قفل را در حالت عبور تنظیم کرد و در پایان آن را به همان حالت اولیه بازگرداند.

 • پس از باز شدن درب و داخل شدن به خانه، قفل به صورت اتوماتیک بسته شده و دیگر کسی نمی تواند وارد خانه شود. در واقع زبانه و دستگیره قفل تنها یک بار باز می شود و به همین دلیل این قفل ها ضریب ایمنی بالایی دارند.
 • پخش آلارم هشدار و چراغ چشمک زن در صورت ضعیف شدن باتری ها
 • عدم نیاز به هیچگونه سیم کشی
 • وزنی در حدود ۳٫۶۵ کیلوگرم دارد.
 • ضخامت درب این قفل ها باید حدودا ۳۲ تا ۶۰ میلیمتر باشد.
 • ابعاد استاندارد قفل دکمه ای ۱۷×۷۸×۲۴۰ میلیمتر می باشد.

 قفل دکمه ای هوشمند

 

 1. قفل برقیبدون کلید

قفل‌های برقی که به قفل بدون کلید نیز شهرت دارند یکی از جدیدترین روش‌های مراقبت از خانه در برابر سرقت است. این نوع قفل‌ها با یک کد باز می‌شوند بنابراین تلاش سارقان برای باز کردن درب منزل شما دشوارتر می‌شود. امروزه استفاده از قفل برقی بیشتر برای درب ورودی شرکت‌ها و هتل ها (که به صورت قفل کارتی دیجیتالی است) مشاهده می‌شود. اما بسیاری از افراد نیز برای بالا بردن امنیت خانه خود از قفل برقی برای درب ورودی استفاده می‌کنند تا با خیال راحت‌تری خانه خود را به هر مقصدی ترک کنند.

 

 1. قفل‌های آویز

این نوع قفل‌ها از روزگار کهن در چین وجود داشته‌ است. قفل ‌آویز به قفل‌های حلقه دار قابل حملی گفته می‌شود که با کلید باز و بسته شود. این قفل به دلیل سهولت در استفاده، در مکان‌های مختلف کاربرد زیادی دارد اما به علت امکان دیلم شدن و برش، از سطح امنیتی پایین برخوردار است. در هنگام انتخاب قفل آویز نکاتی مانند ابعاد قفل، ضخامت میله یا حلقه، نوع کلید، نحوه باز شدن قفل و جنس آن را باید در نظر داشت.

قفل آویز

 

 1. قفل‌های کتابی

به دلیل نقاط ضعفی که در قفل ‌آویز معمولی وجود دارد و برای ایجاد امنیت بیشتر، نوعی قفل طراحی شده است که دارای ساختار و شکل متفاوتی است ولی موارد کاربرد آن مانند قفل آویز است. قفل کتابی دارای بدنه مستطیلی شکل است و سیستم اصلی این قفل مانند قفل ‌آویز معمول است و یک قفل افقی ایمن دارد که مانع از شکستن آن می‌شود. قفل ‌کتابی به دلیل ظاهر متفاوت و امنیت بیشتر در مقابل دیلم شدن مقاوم است.

 • دوام بالا
 • دارای بدنه توپر، یکپارچه و مقاوم
 • دارای بدنه فولادی سخت‌کاری شده
 • مقاوم در برابر برش، ضربه و کشیدن شدن
 • دارای میله آویز سخت‌کاری شده (جنس آن می‌تواند فولادی و برنجی باشد)
 • دارای ابعاد و اندازه استاندارد برای دهنه‌ قفل و در عین حال مقاوم در برابر دیلم شدن

قفل کتابی

 

 1. قفل درهای شیشه‌ای

از آنجایی که در سال‌های اخیر استفاده از درب‌های شیشه‌ای برای محیط‌های داخلی واحدهای مسکونی، تجاری و اداری با استقبال بسیاری رو به رو شده است، نیاز به قفل‌هایی که بتوانند محیط داخل آن‌ها را ایمن نگه دارند نیز افزایش یافته است. معمولا دستگیره درب در قسمت میانی قرار می‌گیرد و قفل اصل در قسمت پایین، میانی یا بالای درب قرار می‌گیرد. جنس این گونه در‌ب ها معمولا سکوریت است و نمی‌توان بعد از ساخت شیشه روی آن‌ها قفل نصب کرد.

اگر شیشه سکوریت را در زمان نصب بخواهیم سوراخ کنیم یا هرگونه تغییری در ساختار آن ایجاد نماییم شیشه صدمه می‌بیند. از این رو بسته به محل قرار گرفتن قفل بر روی شیشه و محل اجرای درب شیشه‌ای سکوریت، در زمان طراحی درب در کارخانه سوراخ‌های مورد نیاز برای نصب قفل بر روی شیشه‌ از قبل آماده می‌شوند. شیشه به محل منتقل و در ورودی مورد نظر نصب می‌شود، سپس قفل با استفاده از پیچ در محل مورد نظر بر روی شیشه نصب می‌شود. زبانه قفل در شیاری که داخل زمین حفر می‌شود قرار می‌گیرد و بدین ترتیب درب قفل خواهد شد.

 

تا اینجا با عملکرد قفل ها، انواع آنها و کاربرد قفل ها آشنا شده ایم و اینک می توان بسته به نیاز خود، قفل مورد نظر خود را  انتخاب نمود. اکنون با انواع کلیدها نیز بصورت مختصر آشنا می شویم.

 

با قفل های مطمئن امنیت را تجربه نمایید

با انواع کلید و کاربردهای آن آشنا شوید

 • کلیدهای خانگی: همان کلیدهای که در جیب اغلب تان پیدا شده و روزانه برای باز و بسته کردن درب خانه یا محل کار به کارتان می­آیند جزء این دسته قرار دارند.
 • کلیدهای یک لبه: کلیدهایی که تا قفل مخصوصشان نباشد هیچ دربی را باز نخواهند کرد. این کلیدها را باید تا آخر وارد کرد تا قفلشان را باز کنند.
 • کلید خودرو و سوئیچ: به ریموت خودروی خود دقت کنید، بله از این کلید به غیر از استارت زدن می توان برای باز یا بستن درب ماشین تان نیز بهره ببرید. در واقع سوئیچ خودروی شما یک کلید چندگانه به حساب می آید.
 • کلیدهای ایموبلایزر(هوشمند): این کلیدها هم به صورت مکانیکی و هم الکترونیکی هوشمند با قفل خود هماهنگ می­ شوند. مقاومت الکتریکی این کلیدها موجب به امنیت بالای آنهاست. بهترین گزینه برای درب آپارتمان­ ها یا محل کار هستند.
 • کلیدهای دو لبه و چهار لبه: امنیت بالای این کلیدها آنها ­شباهت به کلیدهای خانگی نیست؛ چراکه با دو برجستگی یا چهار برجستگی خود مقاومت بالایی داشته و در سطح امنیتی خوبی هستند.
 • کلید لوله­ای: همان کلیدهای دوران قدیم هستند که این روزها نیز برای درب کمد یا قفل دوچرخه­ ها استفاده می­ شوند.
 • شاه کلید: نه اشتباه نکنید همیشه قرار نیست دزدها از آن استفاده کنند. وجود این نوع کلید در مکان­ هایی مثل هتل ­ها، اماکن اداری و اماکن عمومی واجب است و حکم نجات دهندگی دارد.
 • کارت کلید: که مخصوص قفل­ های کارتی هستند. این کارت‌های از جنس پلاستیکی همچون کارتهای بانکی بوده و دارای نوار می‌باشد و برای قفل­ های کارتخوان استفاده شده و امنیت بالایی نیز دارند.

 

کلام آخر

هیچگاه و تحت هیچ شرایطی نمی توان جایگاه قفل و کلید را در زندگی نادیده گرفت مگر اینکه هیچگونه خطری برای همیشه در اطرافمان نباشد که این آرزویی محال است. پس اگر امنیت دارایی­هایتان را می­خواهید حتما به فکر سیستم امنیتی و قفلی مناسب برای آنها باشید.


انواع مختلف قفل در دیجی کالا به همراه قیمت مناسب آنها

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای مدیر سایت
بارگذاری بیشتر برای  ابزارآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *