با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

2
103
با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

یکی از باید های هر طبیعت گرد کوله پشتی اوست. بدون شک شما زمانی که رو به این فعالیت آوردید، اولین چیزی که به ذهن تان رسید وسایل مورد نیاز آن بود. احتمالا شما یک سری لباس خریدید و شاید یک کوله پشتی نیز خریداری کرده اید که بتوانید با آن به طبیعت گردی و یا کوهنوردی بپردازید. اما آیا یک کوله پشتی مناسب برای سفر را انتخاب کرده اید و یا صرفا یکی از کوله هایی که در همه جا دیده می شود را خریده اید؟ شما برای اینکه یک طبیعت گرد و یا کوهنورد حرفه ای بشوید باید علاوه بر لوازم مورد نیاز برای طبیعت گردی بدانید که چه نوع کوله پشتی مناسب برای سفر است. در ادامه با انواع مختلف کوله پشتی و ویژگی های یک کوله خوب آشنا می شویم.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

انواع کوله پشتی مناسب برای سفر

  • کوله پشتی های ۱ تا ۳ روزه (۳۰ تا ۵۰ لیتری)

اگر سفرهای شما بیشتر در تورهای 1 تا ۳ روزه خلاصه می شوند این نوع کوله پشتی ها درست مناسب شماست. آن ها سبک هستند و از لحاظ اندازه نیز کوچکتر می باشند. در نظر بگیرید که سبک سفر کردن نیاز به برنامه ریزی دقیق می باشد. اگر بتوانید این برنامه ریزی دقیق را انجام دهید می توانید سفرهای راحتی داشته باشید زیرا کوله پشتی سبک برابر با راحتی سفرتان می باشد.

  • کوله پشتی های ۳ تا ۵ روزه (۵۰ تا ۸۰ لیتری)

این کوله پشتی ها معروف ترین و پرفروش ترین ها در جهان می باشند که برای سفرهایی که در هوای گرم می روید و بین ۳ تا ۵ روز هستند بسیار مناسب می باشند. برای سفرهایی به منظور اسکی، شب مانی و… نیز این کوله ها انتخاب درستی به شمار می آیند. این کوله پشتی ها به دلیل اینکه سایز آن ها آنقدر کوچک نیست که نشود با آن ها وسایل ضروری را حمل کرد و یا آنقدر بزرگ نیستند که بارکشی آن ها سخت تر از حد معمولا باشد در میان طبیعت گردان محبوب تر می باشند.

  • کوله پشتی های بیشتر از ۵ روز (۷۰ لیتری به بالا)

این کوله پشتی هایی که بزرگ تر از بقیه می باشند برای سفرهای زیر مناسب هستند:
1. مسیرهای طبیعت گردی در فصل زمستان که بیشتر از یک شب هستند و شما نیاز دارید که لوازم بیشتری به همراه کیسه خواب، لباس گرم اضافه، چادر و… حمل کنید.

2. در سفرهای تابستانی که تعداد روزهای بالا دارد و در مسیرهایی پیاده روی می کنید که نیاز به حمل آب و غذای بیشتر، چادر و … می باشند.

3. در سفرهایی که همراه شما کودکانی نیز هستند. پدر و مادرهایی که با کودکان سفر می کنند معمولا لوازم زیادی را با خود حمل می کنند که این کوله برای آن ها بسیار مناسب است.

واحد اندازه‌گیری کوله ها لیتر است. شما می‌توانید بر اساس مدت زمان برنامه، فصل اجرای برنامه، حجم وسایل و تعداد روزهای سفرتان کوله پشتی با اندازه مناسب را انتخاب کنید. در برخی از کوله‌ها عدد لیتر به صورت رند و در برخی به صورت + 5 یا +10 و… مشخص می‌شود. این عدد + حجم مازاد کوله است که در بالای کوله قرار دارد.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

ویژگی های کوله پشتی مناسب برای سفر

قاب پشت کوله

قاب داخلی: امروزه بیشتر کوله ها دارای قاب پشتی داخلی هستند که باعث می شوند شما تعادل تان را بهتر حفظ کنید و همچنین این قاب ها از نامتوازن شدن آن جلوگیری می کند و ویژگی هایی دارند که باعث می شوند وزن کوله پشتی تنها روی شانه شما نباشد و در بدن تان منتقل شود.
قاب خارجی: کوله هایی با قاب خارجی، بیشتر زمانی به دردتان می خورند که شما ورزش‌هایی می کنید که مجبورید جسمی سنگی و بد حالت را با خود حمل کنید. مثلا قایق سواران کایاک بادی، که مجبورند آن را تا دریاچه ای حمل کنند معمولا از این کوله پشتی ها استفاده می کنند. آن ها همچنین تهویه مناسبی دارند و برای مرتب گذاشتن وسایل به درد می خورند.
کوله های بدون قاب: این کوله ها مناسب برای افرادی هستند که می خواهند طبیعت گردی سریع انجام دهند.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

تهویه

بعضی از کوله ها دارای یک سطح مشبک در پشت آن ها هستند که برای اینکه پشت شما عرق نکنند بسیار مناسب می باشد. شما با استفاده از این کوله پشتی ها می توانید مطمئن شوید که پشت کمر شما مخصوصا در فصل تابستان کمتر عرق می کند و در نتیجه شما راحت تر به پیاده روی می پردازید. پس اگر این قضیه برای شما مهم است حتما در هنگام خریدتان به پشت کوله پشتی دقت کنید.

پدهای کمری

پدهای کمری نقش خیلی مهمی در راحتی کوله دارند. این پدهای کمری وزن کوله را از روی شونه‌های شما برمی‌دارند و به کمرتون منتقل می‌کنند. این نوع کوله‌ها برای پیمایش‌های طولانی مناسب خواهند بود.
پدهای کمری حمل کوله را برای تان راحت تر خواهند کرد.

راه های دسترسی به وسایل داخل کوله پشتی

دسترسی از بالای کوله: می شود گفت که تمام کوله پشتی های استاندارد این گزینه را دارا می باشند که تا ته کوله قابل دسترسی هستند.
دسترسی میانی: در برخی از کوله پشتی ها (البته امروزه در بیشتر آن ها این ویژگی به چشم می خورد) شما زیپی را در میانه پایین کوله می بینید که به محفظه پایینی کوله دسترسی دارد. در داخل کوله یک پارچه مانندی می بینید که می توانید زیپ آن را ببنیدید و در این صورت قسمت داخلی بالا و پایین کوله جدا می شود و از زیپ بیرونی روی میانه کوله می توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

روکش ضد آب کوله

اگر شما فکر می کنید که در سفرتان احتمال بارش باران یا برف وجود دارد این گزینه برای تان بسیار مناسب خواهد بود. البته بسیاری از طبیعت گردان به طور معمول این روکش را که معمولا در زیپی کوچک در پایین کوله وجود دارد، روی کوله می کشند تا از کثیف شدن آن جلوگیری کنند. این روکش ها ضد آب هستند و معمولا به رنگ های تندی مانند نارنجی دیده می شوند تا شما در هوای بارانی و برفی به راحتی دیده شوید.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

جیب های کوله پشتی

جیب های بغل: شما در اکثر کوله ها و در کنار آن ها جیب هایی را می بینید که اگر آن ها را به جلو بکشید می توانید برای نگهداری بطری آب و وسایلی از این قبیل از آن استفاده کنید.
جیب های کوچک: برخی دیگر از کوله ها جیب های کوچکی دارند که می توانید برای گذاشتن وسایلی که دسترسی سریع به آن ها را لازم دارید مانند تلفن همراه و یا تنقلات کوچک، آن را به کار ببرید.
جیب بالای کوله: در بالای کوله پشتی می توانید یک جیب بزرگ را ببنید که بهتر است وسایلی را در آن ها نگهداری کنید.

میزان راحتی

در انتخاب یک کوله ‌پشتی مناسب برای سفر، راحتی مهم ترین نکته به شمار می ‌رود. میزان راحتی یک کوله به مواردی مانند شکل کمر، بندهای شانه و بالشتک ‌های آن مربوط است.
کوله ‌پشتی دارای پانل پشتی، کمربند کتفی و کمربند دور باسن در تقسیم وزن کوله ‌پشتی در همه ‌جای بدن موثر بوده و در نتیجه شما احساس درد در قسمت خاصی از بدن تان را نخواهید داشت.
اگر بندهای روی شانه قابلیت تنظیم شدن را داشته باشند، فشاری به کمرتان وارد نمی ‌شود. وجود کانتور و لایه ‌های پشتی کوله ‌پشتی در حفظ شکل طبیعی کمر نقش مهمی را ایفا می ‌کند. اگر کوله‌ پشتی شما دارای کمربندهای دور باسن باشد، در حمل بارهای سنگین با مدت زمان طولانی به شما کمک خواهند کرد.

بادوام بودن

در ساخت کوله ‌پشتی ‌های با کیفیت از موادی مانند نایلون، پلی استر و پارچه ‌های با دوامی مانند پارچه بوم استفاده می ‌شود که در نهایت یک کوله ‌پشتی با کیفیت و با دوام را در اختیار شما قرار می ‌دهند.
در ساخت بعضی از کوله ‌پشتی‌ ها از چرم استفاده می ‌شود که در عین با دوام بودن باعث افزایش قیمت کوله ‌پشتی می ‌شود. بیشترین قسمت هایی که در یک کوله ‌پشتی مورد آسیب و پارگی قرار می ‌گیرند، بندهای شانه هستند و در برخی موارد زیپ ‌ها به علت جنس نامرغوبی که دارند، می ‌شکنند. در هنگام خرید به نحوه دوخت دقت کنید، دوخت‌ های دوتایی از دوام بیشتری برخوردارند.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

جنسیت

با توجه به اینکه فیزیک بدن بانوان و آقایان با یکدیگر متفاوت است، باید هنگام خرید کوله به این نکته توجه داشته باشید.
کوله ‌هایی که برای بانوان طراحی می ‌شوند، کشیده ‌ترند و ضمن اینکه بندهای نزدیک به هم دارند، از کمربند باریک ‌تری هم برخوردارند. این نوع کوله ‌ها برای آقایانی که دارای جثه ریز یا قد کوتاه هستند نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. البته در برخی موارد استثناء وجود دارد و بانوان دارای هیکل درشت و قد بلند می ‌توانند از کوله‌های مخصوص آقایان استفاده کنند.
تفاوت بین کوله ‌های زنانه و مردانه فقط در رنگ بندی آن نیست، بلکه فیزیولوژی آنها با هم فرق دارد. در کوله ‌پشتی ‌های مردانه بیشتر وزن بر روی شانه ‌ها قرار می ‌گیرد در حالی که در کوله پشتی ‌های زنانه این وزن روی کل بدن می ‌افتد.

وزن

در هنگام خرید یک کوله پشتی به وزن آن نیز توجه داشته باشید. وزن کوله یکی از نکات تاثیرگذار در بحث راحتی فرد محسوب می شود. برخی از کوله ‌ها دارای وزن زیادی بوده و سنگینی آن باعث ایجاد مشکل برای افراد می ‌شود. سنگینی کوله باعث می ‌شود که حمل آن سخت تر شود و در نتیجه بر کیفیت سفرتان نیز اثر گذار خواهد بود.

محفظه نگهدارنده زیرانداز یا کیسه خواب

کوله پشتی هایی که خارج از کوله قسمتی برای جای کیسه خواب دارند دارای مزیت هستند، زیرا برای برداشتن کیسه خواب مجبور نیستید کل وسایل تان را بیرون بریزید و جای بیشتری برای جا دادن وسایل تان داخل کوله دارید.
این بخش عموماً در بخش پایینی کوله پشتی قرار می گیرد و شامل چند بند و یا کش است تا کیسه خواب و یا زیرانداز خود را در این قسمت قرار دهید. قرارگیری این وسایل کاملاً جدا از سایر محتویات کوله پشتی شما خواهد بود.

بالشتک

حتی اگر از یک کوله پشتی سبک استفاده می کنید و یک کیف کمری کوچک را نیز همراه خود حمل می کنید، پس از کمی پیاده روی متوجه درد در عضلات پشتی خود خواهید شد. به منظور حل این موضوع و پیشگیری از آن، بهتر است از انواع کوله پشتی و یا کیف های کمری استفاده کنید که دارای ابر و یا بالشتک های نرم هستند تا فشار زیادی به بدن شما وارد نشود.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

انواع کوله‌ از نظر کاربرد و نوع فعالیت

کوله طبیعت‌ گردی

کوله‌ های طبیعت‌ گردی دارای جیب‌ های زیادی بوده که به شما کمک می‌ کند تا تمام وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. این نوع کوله پشتی مسافرتی دارای جیب‌ هایی هستند که قابلیت جدا شدن از کوله را دارند.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

کوله کوهنوردی

حمل کردن این نوع کوله‌ بسیار راحت است و از ویژگی ‌های ظاهری آن می‌توان به داشتن جیب‌های کم اشاره کرد.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

کوله آلپی

این نوع کوله دارای طراحی خاص برای کوه ‌هایی هستند که بالا رفتن از آنها کمی مشکل بوده و نیاز به وسایلی مانند کرامپون و چوب اسکی دارد. در اطراف این کوله‌ جیب وجود ندارد و نسبت به سایر کوله ها کشیده ‌ترند.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

کوله سنگ نوردی

این نوع کوله ‌ها دارای طراحی خاص برای سنگ‌ نوردان است تا در هنگام حمل، دست‌ هایشان حالت آزادتری داشته باشد. این کوله دارای عرضی باریک‌ تر از پهلوهای سنگ‌ نورد می‌ باشد.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

کوله یخ نوردی

این کوله تقریبا شبیه کوله سنگ نوردی است ولی ویژگی مهم آن ضد آب بودن و داشتن بند برای حمل وسایل یخ‌ نوردی است.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

کوله غار نوردی

ظاهر این کوله بسیار ساده می باشد و حالت استوانه ای شکل دارد.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

 

ترفندهای انتخاب کوله پشتی

• هر چه کوله تان را بزرگ تر انتخاب کنید، بیشتر وسوسه می شوید آن را پر کنید؛ با انتخاب کوله کوچک تر می توانید خود را مجبور به برداشتن وسایل ضروری تر کنید.
• هنگام خرید کوله پشتی به این توجه کنید که بیشتر سفرهای تان چند روزه و در چه فصولی است. به طور مثال اگر اکثر سفرها‌ی تان 3 تا 5 روزه یا در فصول گرم است نیازی به داشتن یک کوله 70 لیتری ندارید.
• پیشنهاد می کنیم برای سفرهای طولانی به جای داشتن یک کوله بزرگ، یک کوله متوسط (مثلا 50 لیتری) و یک کوله یک روزه 15 تا 30 لیتری داشته باشید. کوله بزرگ را می‌توانید هنگام رفت و برگشت به قسمت بار تحویل دهید و در طول سفر هم در محل اقامت قرار دهید. کوله کوچک هم می توانید با خود در اتوبوس و هواپیما ببرید و در طول گشت های سفر هم از آن استفاده کنید.
• اگر بهترین کوله پشتی را هم انتخاب کنید و آن را متناسب با بدن تان تنظیم نکنید، شما را اذیت خواهد کرد.

• در آخر خاطرتان باشد که همیشه می توان سبک سفر کرد.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

برای انتخاب کوله پشتی مخصوص اندام خود می توانید به روش زیر عمل کنید:

در اولین مرحله آناتومی بدن خود را باید به خوبی بشناسید و طول لگن و نیم تنه خود را به روش زیر اندازه گیری کنید:

طول نیم تنه یا Torso lenght

1- با توجه به تصویر، صاف بایستید و سر خود را به گونه‌ای به جلو بگیرید که برآمدگی استخوان‌های پشت‌تان مشخص شود. این برآمدگی مهره شماره هفت گردن شما است که دقیقا بالای نیمه تنه قرار دارد.
2- کف دست‌های خود را به پهلو بچسبانید به‌طوری که انگشت اشاره رو به جلو و انگشت شصت عقب باشد تا یک خط فرضی بین دو انگشت شصت شکل بگیرید.
3- در مرحله سوم از دوستان و یا اعضای خانواده خود بخواهید تا آن خط فرضی بین دو انگشت شصت و خط عمود از مهره هفت تا خط فرضی را اندازه‌گیری کنند.
عدد به دست آمده طول نیم‌تنه شما است.

طول لگن یا Hip size

به علت اینکه حدود 80 درصد وزن کوله‌پشتی به لگن شما منتقل می‌شود، مناسب بودن سایز کمربند با طول لگن از معیارهای مهم انتخاب کوله است.
با توجه به دستورالعمل قبلی برای اندازه‌گیری این قسمت از بدن، باید متر را بالای لگن خود و از جلو روی استخوان شکم قرار دهید و عدد به دست آمده را به خاطر بسپارید. بسیاری از کوله‌پشتی‌ها قابلیت تنظیم ارتفاع دارند و کار شما را برای متناسب سازی با لگن راحت کرده‌اند.
همچنین اعداد زیر برای محاسبه سایز کوله بر حسب سایز نیم‌تنه در نظر گرفته شده است:
تا 38 سانتی‌متر: خیلی کوچک (Extra small)
بین 38 تا 43 سانتی‌متر: کوچک (Small)
بین 43 تا 50 سانتی‌متر: متوسط (Medium)
بیشتر از 50 سانتی‌متر: بزرگ (Large)

فراموش نکنید که هر تولید‌کننده برای تولید کوله‌پشتی، سایز و قالب‌های مختلفی را در نظر می‌گیرد. اما با دانستن آناتومی اندام خود و توجه به سایزهای ارائه شده در بالا می‌توانید از برندهای مختلف، کوله‌پشتی مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید.

با چه کوله پشتی به سفر برویم؟

کوله‌ متناسب با بدن خود را بشناسید!

از آن‌جایی که فیزیک اندامی آقایان با خانم‌ها متفاوت است، نیاز بود که کوله‌پشتی‌هایی مناسب با ساختار بدنی آن‌ها طراحی و ساخته شود. شرکت‌های سازنده‌ کوله های استاندارد سفر و طبیعت برای خانم‌ها کوله ‌پشتی‌هایی طراحی و تولید کرده‌اند که کشیده تر هستند و با وجود بندهای نزدیک تر کمری، که عموما شکل مخروطی و باریک دارند به طور کامل بر روی اندام بانوان ثابت می شوند و فشار بر روی ناحیه سینه را کاملا کنترل می کنند. برای تشخیص این نوع کوله ها کافی است به علامت sl یا female آن توجه کنید.


مشاهده انواع کوله های مسافرتی در دیجی کالا

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای morteza azizi
بارگذاری بیشتر برای  تجهیزات سفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *