راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

2
90
راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

منگنه کوب یکی از ابزارهایی است که در صنعت چوب کاربردهای فراوانی دارد. مبل سازها، نجارها، درب سازها، پالت سازها و دیگر اساتید از مخاطبین اصلی منگنه کوب هستند.

منگنه کوب و میخ کوب از ابزارهای نجاری پر کاربرد هستند که در تمامی کارگاه های نجاری و حتی در خط تولید های کارخانجات بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.از منگنه کوب (منگنه زن) برای اتصال دو قطعه استفاده می شود،قطعه چوب،یا اتصال پارچه  و چرم به چوب.

اگر از آن دسته افرادی هستید که کارهای فنی تان را خودتان انجام می دهید، متوجه خواهید شد که منگنه کوب ابزاری بسیار کاربردی برای انجام بسیاری از کارهای تعمیراتی است. وقتی یک منگنه کوب در خانه داشته باشید، می توانید گوشه ای از روکش کاناپه تان را که جدا شده، منگنه کنید؛ یا رویه های صندلی های آشپزخانه را نصب کنید. یک منگنه کوب، برای پروژه های دستی تزئینی و دکوراسیون داخلی خانه هم عالی است.

مدل های مختلفی از منگنه کوب ها در بازار موجود است. بنابراین چیزی که باید بدانید این است که چه استفاده هایی از آن دارید و هر چند وقت یک بار به آن نیاز پیدا خواهید کرد. اگر از آن دسته افرادی هستید که از منگنه کوب استفاده زیادی دارند، پس سرمایه گذاری بیشتر برای خریدن چیزی که مخصوص کارهای سنگین است و در طول زمان دوام می آورد، عاقلانه خواهد بود. بیایید به بعضی از خصوصیاتی که زمان خرید این ابزار باید به آن ها توجّه کنید نگاهی بیندازیم.

خرید بهترین منگنه کوب مستلزم دانستن اطلاعات کلی و افزایش دانش فنی از این ابزار است. این وسیله در واقع بسیار کاربردی و برای چفت و بست سریع مواد چوبی، پلاستیکی و غیره، وسیله ای مناسب می باشد. شما باید نوع کاری که قرار است با آن انجام دهید را در نظر بگیرد. ممکن است کار شما بسیار کوچک و پیش و پا افتاده باشد یا اینکه آن را برای پروژه های بزرگ بخواهید.

راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

انواع منگنه کوب

منگنه کوب ها در سه نوع در بازار یافت می شوند:

 • منگنه کوب دستی
 • منگنه کوب بادی
 • منگنه کوب برقی

 

منگنه کوب های دستی

منگنه کوب دستی همانطور که ازنامش پیداست، با استفاده از نیروی کاربر استفاده می شود و برای ساخت قاب و بسته بندی کارتن و…. مناسب می باشد. معمولا تنها نیاز است که هر بار که قرار است سوزن منگنه داخل چیزی شود، کاربر خیلی ساده دسته ای را فشار دهد. این نوع از منگنه کوب برای کارهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد؛ که نیازی به فشار دادن مکرر دسته در آنها نیست.

بعضی از انواع منگنه کوب های دستی عبارتند از، منگنه های همه منظوره، منگنه های چکّشی، منگنه های کارتن، و منگنه های نصب کابل و سیم.

 • ابزاری ایده آل برای کارهای کوچک خانگی است.
 • کار با این نوع از منگنه کوبها بسیار ساده می باشد.
 • ارزان قیمت بوده و انتخاب و خرید آن راحت است.
 • در انواع مختلفی در بازارموجود می باشند(منگنه کوبهای نصب کابل و سیم، همه منظوره، چکشی و کارتن)

منگنه کوب های بادی

این مدل دستگاه با فشار هوا کار می کند و منگنه کردن از طریق اهرمی که در زیر انگشت تعبیه شده است انجام می شود.

با در نظر گرفتن قدرت، منگنه کوب های بادی در میان منگنه زن های دیگر، قوی تراست.

قدرت این نوع منگنه زن از هوای فشرده تامین می شود؛ در واقع هوا به وسیلۀ شیلنگ خاص (شلنگ تلفنی)، از کمپرسور به دستگاه منگنه زن انتقال می یابد. بست های مخصوصی در انتها و ابتدای شیلنگ موجود است که یکی از آن ها به کمپرسور و دیگری به انتهای دستگاه منگنه زن وصل می شود.

توانایی استفاده از منگنه های بلند، قابلیتی ایجاد کرده است که هنگام ساختن لوازمی که چسب نمی خورند( همچون پالت های چوبی، لمبه کوبی سقف، جعبه بسته بندی تجهیزات، دیوارکوبی های چوبی، پارکت کف و رویه کوبی مبل) که از آن ها استفاده شود.

 • در گروهابزارهای بادی قرار می گیرد و به کمپرسور نیاز دارد.
 • برای استفاده های صنعتی و حرفه ای یک گزینه ایده آل است.
 • از نیروی هوا برای کوبیدن سوزن های منگنه استفاده می نماید.
 • مناسب تولید کنندگان مبلمان و نصب کنندگان کفپوش و برق کارها و ساخت و ساز کنندگان می باشد.
 • قدرت زیادی داشته و مناسب انجام کارهای بسیار سخت است.
 • بسیاری از مدل های بادی، عملکرد ایمنی دارند و از شلیک اشتباه سوزن جلوگیری می نمایند.
 • برخی از مدل ها، خشاب خور بوده و نیاز به دوباره پر کردن سوزن و صرف زمان زیاد دارد.
 • توانایی فرو کردن سوزن به طول بیش از ۸ میلی متر در چوب نرم را دارا هست
 • شاخصه امنیت در منگنه کوب های بادی سبب جلوگیری از شلیک اشتباه شده و نقش مهمی در امنیت کاری اپراتور دستگاه دارد .

منگنه کوب های برقی

این نوع دستگاه با استفاده از جریان الکتریسیته کار می کند. منگنه زن برقی از لحاظ قدرت شبیه نوع دستی است با این تفاوت که با برق کار می کند. از منگنه زن برقی برای اتصال قطعاتی که زیر کار هستند و هیچ دیدی ندارند استفاده می شود و همچنین جهت جلوگیری از خارج شدن قطعات اتصال از محل خود، به کار می رود.

 • از جمله ابزارهای برقی است و نیازی به کمپرسور باد ندارد.
 • کوبیدن تعداد زیادی سوزن منگنه در هر دقیقه با این وسیله امکان پذیر است.
 • دارای یک شاستی ایمنی هستند و تا زمانی که دستگاه در مکان درست قرار نگرفته، کار نمی کنند.
 • انواع مختلف و برای کاربدهای مختلفی طراحی شده اند.

راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

 

راهنمای خرید منگنه کوب

همان طور که گفته شد، منگنه کوب ها انواع مختلفی دارند که هر کدام مناسب انجام کار خاصی می باشند. به عنوان مثال نوع برقی این وسیله به شما کمک می کند تا مواد مختلف منزلتان را با سهولت چفت کنید و با یک ماشه کشیدن ساده، کارهای فنی منزلتان را انجام دهید یا روکش مبلمان تان که جدا شده منگنه کنید.

برای انجام کارهای دستی و تزئینی منزلتان نیز می توانید از این وسیله استفاده نمایید. از طرف دیگر با داشتن نوع بادی آن که ابزاری حرفه ای است، میتوانید کارهای حرفه ای را با سرعتی که قبلا تصور نمی شد، انجام دهید.

خرید متناسب با نیاز

چرا می خواهید منگنه کوب بخرید؟ آیا آنرا را برای تعمیر های جزئی اثاثه یا لوازم داخلی در خانه نیاز دارید یا به دلایل حرفه ای قصد خرید آن را دارید؟ این سوالی است که قبل از خرید این دستگاه از خود بپرسید. در این صورت است که می توانید یک خرید خوب را تجربه کنید.

اگر به دنبال یک مدل حرفه ای و قدرت مند برای کار مداوم می گردید، باید نوع بادی را انتخاب نمایید. در این صورت یک سرمایه گذاری بلند مدت خواهید داشت و پس منطقی است که پول زیادی هم بپردازید. اما اگر از این وسیله برای کارهای سبک در منزل و کارگاه تان می خواهید نوع برقی ر ا انتخاب نمایید و لازم نیست پول زیادی بابت خرید این دستگاه بپردازید.

راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

آشنایی اجمالی با بخش های مختلف میخکوب و منگنه کوب

منبع تغذیه : منگنه کوب ها توسط کمپرسورهای هوا یا برق کار می کنند. با این حال، برخی از آنها به صورت دستی کار می کنند. هر کدام از این نوع دستگاه ها جوانب مثبت و منفی خود را دارند. به عنوان مثال، یک دستگاه پنوماتیک قدرتمند است، اما برای کار با آن نیاز به یک کمپرسور دارید. از طرفی دیگر دستگاه برقی ارزان تر است اما قدرتی که نوع بادی می تواند داشته باشد را ندارند اما در هر صورت انتخاب با شماست.

اندازه سوزن : در اصل ، سه نوع سوزن برای این وسیله تعریف شده است. اندازه های ۱/۴، ۳/۸ و ۵/۸ اینچ. باز هم نوع کارتان تعیین کننده می باشد.

قیمت : این دستگاه ها قیمت های متفاوتی دارند.  نوع بادی به دلیل حرفه ای بودن و قدرت بالا و قابل استفاده بودن برای مشاغل حرف ای از مدل های دیگر گران تر می باشد. چیزی که باید بدانید این است که قرار است از این دستگاه چه استفاده هایی داشته باشید و هر چند وقت یک بار به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

قدرت : قدرت دستگاه به شما کمک می کند تا بتوانید منگنه هایی با طول های مختلف را به طور موثر اعمال کنید. اطمینان حاصل کنید که دستگاه انتخابی شما، جواب کار شما را می دهد و مناسب متریالی که قرار است روی آن کار انجام دهید، می باشد.
از نظر فنی، سنجش قدرت در نوع بادی آسان نیست. با این حال، یک دستگاه با قدرت متوسط ​​PSI معادل ۶۰ تا ۱۰۰ را دارد. اما برای برنامه های کاربردی در سطح صنعتی، به دنبال چیزی قدرتمندتر باشید. به دنبال  PSI بالای ۱۰۰ باشید.

طراحی ارگونومیک : نوع طراحی و راحتی استفاده از آن، در انتخاب محصول بسیار مهم است. کار با یک این وسیله همیشه آسان نیست. اعمال فشار به  دستگاه برای ساعت ها می تواند باعث خستگی دست شما شود. بنابراین یک دستگاه سبک با طراحی ارگونومیک خریداری نمایید تا کمتر به دستتان فشار وارد شود.  این کار را حتما برای افزایش راحتی خود در نظر بگیرید.

راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

 

بخش های مختلف دستگاه منگنه زن:

جای منگنه

این قسمت محل قرارگیری سوزن منگنه است و مثل کشو از قسمت پشت دستگاه خارج می شود.

 

 اهرم فشار دهنده

این بخش همیشه توسط یک فنر، سوزن های منگنه را به سمت دهانه خروجی هدایت می کند. عمل فوق این امکان را فراهم می کند که بعد از خارج شدن یک سوزن، یک سوزن دیگر جایگزین آن شود.

 

ضامن پیچ تنظیم

با کمک این بخش می توانیم مقدار ضربه را تنظیم کنیم که سوزن منگنه با طول های مختلف در چوب کوبیده شود.

 

اهرم ضربه زن

این بخش به سوزن منگنه ضربه زده و آن را در چوب فرو می کند. این بخش همیشه تحت فشار است. (این بخش در منگنه های بادی، تحت فشار هوای فشرده و در منگنه های دستی، تحت فشار فنر است)

 

راهنمای خرید منگنه کوب صنعتی

 

نتیجه گیری

منگنه کوب وسیله ای کاربردی است که به شما امکان می دهد همه ی انواع کارها را در خانه انجام دهید. برای استفاده از یک منگنه کوب، نیازی نیست که حرفه ای باشید. انواع بسیار متنوعی از منگنه کوب ها در بازار موجود است و انتخابی که می کنید باید بر اساس نیاز های خاص و منحصر به فرد تان باشد.

از خودتان سوال کنید که چه نوع کارهایی با منگنه کوب انجام خواهید داد. هر چند وقت یک بار از آن استفاده خواهید کرد. در این راهنمای خرید، ما انواع مختلفی از منگنه کوب را که با آن ها مواجه خواهید شد، بررسی کردیم و بسیاری از آنها قیمت هایی دارند که می توان از عهده ی آنها برآمد.

در ذهن داشته باشید که منگنه کوب های گران تر از مواد با کیفیت بالاتر ساخته می شوند. پس اگر زیاد از منگنه کوب استفاده می کنید و می خواهید که در طول زمان به خوبی برایتان کار کند، باید به فکر تهیه یکی از آن ها  باشید. بدون توجه به اینکه چه نوعی از منگنه کوب ها را می خرید، از اینکه چقدر راحت می توان از آن استفاده کرد، شگفت زده می شوید و با تکنولوژی های ایمنی جدید، ریسک کمی را برای شلیک اشتباه و آسیب خواهید داشت.


مشاهده مدل های مختلف منگنه کوب صنعتی در دیجی کالا

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای مدیر سایت
بارگذاری بیشتر برای  ابزارآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *