لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

3
103
لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

دوربین‌های چشمی از جمله لوازم لوکسی هستند که شاید فکر کنید به درد افراد خاص می‌خورند و مصرف عمومی ندارند. اما اگر فقط یک بار با این دوربین‌ها طبیعت را نظاره کنید طوری معتاد آن می‌شوید که عملا بعد از آن، رفتن به طبیعت بدون دوربین چشمی را بی‌فایده خواهید دانست.

اگر تصمیم به خرید دوربین‌های چشمی گرفته باشید حتما متوجه شدید که این دوربین‌ها در ابعاد کوچک تا بزرگ، ارزان تا گران و سبک تا سنگین تولید شده‌اند و موارد بسیار زیادی برای بررسی در مورد این دوربین‌ها وجود دارد. اما کدام یک از آن‌ها مناسب شماست؟

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

دوربیـن چشمی چیســت؟

دوربین شکاری (دوربین چشمی، دوربین ارتشی، دوربین صحرایی) وسیله ا‌ی دستی است برای بزرگنمایی اجسام دور، عمل بزرگنمایی به ‌وسیله عبور نور از دو سری لنز مجاور و یک منشور ایستاده صورت می‌گیرد. دوربین‌ های شکاری تصویر را مستقیم نشان می‌دهند برعکس تلسکوپ‌ها که تصاویر را وارونه می‌نمایانند.

معیارهایی که در هنگام دوربین چشمی باید به آنها توجه کرد:

سایز دوربین چشمی

معمولاً بر روی دوربینهای چشمی سه رقم حک شده‌است. رقم نخست که به نشانه x ختم شده‌است، مثلاً ۶x، بیانگر آن است که دوربین تصویر را چند برابر اندازه واقعی درشت تر می‌کند. رقم دوم، مثلاً ۳۰ یا ۳۵، قطر عدسی شیئی را به میلیمتر نشان می‌دهد. اگر بزرگنمایی عدسی را ثابت فرض کنیم، هرچه قطر عدسی شیئی بیشتر باشد تصویری روشنتر بدست می آ‌ید. این نوع دوربین در واقع در نور کم کارایی بهتری دارد. دوربینهایی با مشخصات ۳۰×۶ یا ۳۵×۷ برای مقاصد عمومی مناسب هستند. رقم سوم بیانگر آن است که از فاصله ۱۰۰۰ یاردی (۹۱۰متری) یک منطقه‌ با چه پهنایی مشاهده می‌شود.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

دوربین چشمی بزرگ (ابعداد 8x42 تا 10x50)

این سری از دوربین‌ها بهترین چیز برای استفاده در طبیعت هستند. در ضمن بر روی قایق هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. به دلیل ابعاد بزرگ، این دوربین‌ها نور بیشتری را جذب می‌کنند و در شرایط کم‌نور هم می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. اکثر این مدل‌ها دارای لرزشگیر دست و تثبیت‌کننده‌ی تصویر هستند و به همین دلیل لرزش دست تاثیر کمی بر روی تجربه‌ی بصری شما خواهد داشت. بزرگترین مشکل این دوربین‌ها سایز بزرگ و وزن زیادشان است که باعث می‌شود برای طبیعت‌گردی معمولی و کوهنوردی مناسب نباشند.

دوربین چشمی متوسط (ابعداد 7x35 تا 10x32)

این سری از دوربین ها هم مناسب برای استفاده در طبیعت و فعالیت‌های ورزشی هستند. با این‌که باز هم برای کوهنوردی سنگین به حساب می‌آیند ولی بالانس بسیار خوبی در ویژگی‌ها دارند و نور خوبی را هم جذب می کنند.

دوربین چشمی کامپکت یا فشرده (ابعداد 8x25 تا 10x25)

برای استفاده‌های روزمره و طبیعت‌گردی و کوهنوری هیچ چیز بهتر از سری دوربین‌های چشمی کامپکت نیست. کوچک، جمع و جور و سبک ولی با بزرگنمایی و محدوده دید کمتر!

 

قدرت بزرگنمایی دوربین چشمی

بزرگنمایی دوربین‌های چشمی با دو عدد مشخص می شود. این دو عدد قدرت بزرگنمایی و قطر لنز را مشخص می کنند. برای مثال عدد 7×35 بزرگنمایی اپتیکالی برابر 7x را تامین می کند. عدد 7 یعنی اشیا در درون این دوربین چشمی 7 برابر بزرگ‌تر از ابعاد واقعی آن‌ها هستند. در این حالت اگر گوزنی در 200 متری شما باشد، وقتی شما از طریق دوربین به آن نگاه کنید انگار گوزن در 28/6 متری شما قرار دارد. جذاب نیست؟

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

توجه داشته باشید که بزرگنمایی بالاتر از 10x لرزش های دست را به وضوح نمایان می‌کند و شما با کوچکترین لرزش در دستان تان می‌توانید سوژه مورد مشاهده را به راحتی گم کنید.

عدد دوم قطر لنز را مشخص می کند. هر چه لنز از چشم شما دورتر باشد اشیا از طریق آن به شما نزدیک‌تر است.

عدد 35 در مثال بالا یعنی قطر لنز این دوربین چشمی 35 میلی متر است. هر چه این عدد بزرگ‌تر باشد یعنی نور بیشتری به داخل دوربین نفوذ می‌کند و در نتیجه تصویر شفاف‌تری را ارایه می دهد. اگر دو دوربین با عدد اول برابر داشته باشید، دوربینی که عدد دوم آن بزرگ تر است تصویر و تجربه بصری بهتری را ارایه می دهد.

 

بزرگنمایی

منظور از توان بزرگنمایی در دوربین ها، میزان فاصله ای است که مجموعه لنز­های دوربین بطور مجازی برای شما ایجاد می­کنند. برای مثال دوربینی که عدد سمت چپ آن ۱۰ باشد می­تواند یک جسم که در فاصله ۱۰۰ متری شما قرار دارد را تا فاصله ۱۰ متری به چشم شما نزدیک کند. این عدد برای دوربین با قدرت زوم ۸، برابر با ۱۲.۵ متر است. نکته قابل توجه در دوربین های چشمی این است که میزان زوم ثابت است و فقط فاصله کانونی در این دوربین­ ها توسط یک پیچ تنظیم می­شود.

معمولا دوربین­ های دستی، رنجی بین ۷X تا ۱۰X دارند.

 

قطر عدسی

پارامتر بعدی، قطر عدسی شیئی است که در سمت راست نوشته می شود، برای مثال ۸X40، هر چه قطر عدسی شیئی دوربین بزرگتر باشد، شفافیت و کیفیت تصویر بهتر است و میزان نور ورودی به دوربین هم بیشتر می­شود و این کمک می­کند در نور کم اجسام را بهتر ببینیم. اگر دو دوربین با قدرت زوم مساوی و کیفیت ساخت برابر را با هم مقایسه کنیم، که یکی دارای قطر عدسی ۲۵mm و دیگری ۵۰mm باشد عدسی بزرگتر اجسام را شفاف­ تر و روشن تر نشان می­دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که هر چه قطر عدسی بزرگتر باشد فاصله کانونی آن نیز بیشتر می­شود و ابعاد دوربین نیز بزرگتر می­شود و این باعث سنگین­ تر شدن دوربین نیز می­شود.

 

میدان دید

پارامتر بعدی میدان دید است که تعیین کننده فضای دید در فاصله­ ی ۱۰۰۰ یاردی از دوربین است و نسبت عکس، با قدرت بزرگنمایی دارد. این مشخصه به ما می­گوید که در فاصله هزار یاردی (۹۱۴.۴ متری) چه میزان فضای عرضی قابل مشاهده است؟ که این بستگی به زاویه قابل مشاهده برای دوربین دارد و معمولا سازنده، آن را در مشخصات فنی دوربین ذکر می­کند.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

عمق دید

عمق دید در حقیقت یعنی قابلیت تشخیص جزئیات تصویر در فواصل دور. با بزرگنمایی بالاتر امکان تشخیص جزئیات تصویر بالاتر می رود و در بزرگنمایی پایین تر، نه تنها میدان دید دوربین بیشتر می شود بلکه عمق دید آن نیز افزایش می یابد.

بزرگنمایی مناسب و تکنولوژی عدسی بالا برای کاربر ، بسیار بهتر از بزرگنمایی بالاتر و کارآیی پایین می باشد.لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

 

اندازه مردمک

این مشخصه اندازه قطر دایره ­ای که نور از آن خارج می­شود و به چشم ما می­رسد را نشان می­دهد و از تقسیم قطر عدسی به قدرت بزرگنمایی حاصل می­شود. برای مثال در یک دوربین ۸X40 اندازه مردمک ۵ میلیمتر است. برای داشتن بهترین شفافیت و روشنایی در دوربین، این اندازه باید تا حد امکان به اندازه قطر مردمک چشم انسان در تاریکی برسد. قطر مردمک چشم انسان در تاریکی تا ۷ میلیمتر و در روشنایی به ۳ میلیمتر می­رسد. بنابراین، یک دوربین ۸X40 شفافیت کافی برای پرنده نگری در نور روز را خواهد داشت.

 

فاصله چشم تا عدسی چشمی

حد فاصل چشم تا عدسی چشمی، فاصله ای است که در آن چشم می­تواند اشیاء را با بیشترین زاویه دید و کمترین تیره­ گی در اطراف لنز مشاهده کند. این فاصله در  بیشتر دوربین­ها قابل تغییر است.

 

حداقل فاصله فوکوس

این فاصله، حداقل فاصله­ ای است که دوربین چشمی می­تواند روی آن فوکوس کند و اشیاء را واضح نشان دهد. این فاصله ممکن است بین ۵۰ تا ۲۰۰ سانتی متر یا بیشتر باشد.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

راحتی چشم (Eyerelif)

پنجمین گام در انتخاب دوربین چشمی مناسب راحتی چشم یا تسکین چشم میباشد ، این ویژگی در دوربین چشمی به میزان فاصله چشمان کاربر تا قسمت چشمی دوربین گفته میشود تا بهترین و کامل ترین تصویر و میدان دید را مشاهده شود.

این مقدار اگر از مقدار فاصله یا حد مجاز کمتر شود یا به عبارتی چشم های کاربر به لنز چشمی دوربین بیش از حد نزدیک گردد ، تصاویر و میدان دید به صورت کامل مشاهده نشده و یک حاله سیاه مانند در اطراف میدان دید مشاهده میگردد .

این ویژگی برای کاربرانی که از عینک استفاده مینمایند از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

در اکثر دوربین های چشمی بر روی قسمت چشمی دوربین یک قطعه لاستیکی که به صورت پیچی میباشد تعبیه گردیده است که با چرخاندن ، این پیچ باز شده و میزان راحتی چشم را کاهش میدهد ، که در این صورت میتوان چشم ها را به لنز چشمی بسیار نزدیکتر نمود و تصاویر و میدان دید را به صورت کامل و واضح مشاهده نمود.

 

فاصله آسودگی چشم  (Eye Relief) 

برای آن که همه‌ نوری که از چشمی چشمی بیرون می آید به چشم برسد و همه میدان دید شفاف دیده شود، چشم بیننده باید در فاصله خاصی از سطح عدسی چشمی قرار گیرد که به آن فاصله آسودگی چشم  می گوییم. در واقع چشمی دوربین، تصویر را در این فاصله تشکیل می دهد.

 

نفوذ آب در دوربین چشمی

برای استفاده های خاص، دوربین های چشمی ضد آب هم تولید شده‌اند که در صورت نیاز می‌توانید از آنها استفاده کنید. فراموش نکنید که این سری از دوربین ها بسیار گران هستند. در ضمن دوربین چشمی کاملا ضد آب نداریم و اگر محصولی را دیدید که کاملا ضد آب بود مطمئن باشید تقلبی است. دوربین های چشمی ضد آب با استفاده از رینگ‌‌های پلاستیکی در لولاها به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا در مقابل ریزش آب بر روی آن ها مقاوم باشند. مثلا می‌توانید به راحتی از آنها در زیر باران استفاده کنید.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

چگونه یک دوربین چشمی انتخاب کنیم؟

همانطور که توضیح داده شد چندین پارامتر در انتخاب دوربین چشمی مطرح هستند که هر کدام ممکن است در کیفیت و کارایی دوربین اثر گذار باشند. در زیر به چند مورد آن اشاره می­کنیم.

۱. قدرت بزرگنمایی

شاید به نظر رسد که هر چه قدرت بزرگنمایی دوربین بیشتر باشد پس بهتر است. اما در عمل اینگونه نیست! قدرت بزرگنمایی بیشتر، یعنی عدد سمت چپ بزرگتر، محدوده دید را کوچک می­کند و همچنین به دلیل لرزش­ های طبیعی دست، تمرکز روی موضوع را مشکل می­کند. توجه داشته باشید که وقتی در حال تماشای یک پرنده در فاصله ۱۰۰ متری هستید، یک درجه انحراف در دوربین، جابجایی به اندازه ۱۷۰ سانتیمتر در تصویر مشاهده شده را خواهید داشت، بنابراین هر چه قدرت بزرگنمایی دوربین بیشتر باشد به علت کوچکتر شدن محدوده دید، کنترل آن روی موضوع سخت تر خواهد بود. پس انتخاب یک دوربین با بزرگنمایی ۱۶X و یا ۱۲X مناسب برای پرنده نگری نیست.

۲. قطر عدسی

عدسی بزرگتر نور بیشتری جذب می­کند و اجسام در نور کم واضح تر دیده می­شوند ولی باعث سنگین تر و بزرگتر شدن دوربین نیز می­شود، از طرفی قطر کم نیز مردمک کوچکتری ایجاد می­کند و در تاریکی دید را سختتر می­کند. بنابراین توجه داشته باشید که قطر عدسی کمتر از ۳۰ میلیمتر وضوح مناسبی در نور کم نخواهد داشت.

۳. پوشش ­های روی عدسی­ ها

با پیشرفت تکنولوژی ساخت عدسی ها، کارخانجات تولیدی، جهت بهبود کیفیت عدسی و کاهش نویزهای نوری در عدسی ها، اقدام به ایجاد پوشش هایی روی عدسی ها کردند. این پوشش­ ها شامل پوشش ضد بازتاب نور، ضد بخار، ضد خش و ضد UV هستند که در کیفیت تصویر، مقاومت عدسی و کاهش خستگی چشم بسیار مفید هستند و البته باعث افزایش قیمت نیز می­شوند.

۴. بدنه

بدنه برخی از دوربین­ ها، نسبت به شرایط جوی نامناسب مقاومت بیشتری دارند، بنابراین توجه به ضد آب بودن و ضد ضربه بودن دوربین بسیار مهم است.

توجه داشته باشید که موارد دیگری نیز در کیفیت و شفافیت دوربین نقش دارند و هر سازنده ممکن است از روش خود برای افزایش کیفیت تصویر استفاده کند. برای مثال استفاده از گاز آرگون یا نیتروژن بین عدسی­ ها برای جلوگیری از ایجاد بخار درون دوربین که به پرنده نگر ها بسیار کمک خواهد نمود.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

روش انتخاب صحیح دوربین چشمی با توجه به مردمک خروجی:

در اینجا این سوال مطرح می شود که با توجه به سن و قطر مردمک چشمی خود چطور دوربین چشمی مناسب را انتخاب نماییم

پاسخ این سوال بسیار ساده است. اگر قطر مردمک خروجی دوربین چشمی بیش از حداکثر باز شدگی مردمک چشم کاربر باشد در اینصورت مسلما کاربر نمی تواند از حداکثر قابلیت دوربین استفاده نموده و تصاویر را با روشنایی واقعی که دوربین نشان میدهد، مشاهده نمایند و برعکس اگر قطر مردمک خروجی دوربین کمتر از حداکثر باز شدگی مردمک چشم کاربر باشد در اینصورت کاربر نمیتواند از تمام قدرت و توانایی چشمانش در مشاهده تصاویر استفاده نماید ، در هر دو صورت مقداری اتلاف نور خواهیم داشت.

بنابر این بهترین حالت و انتخاب زمانی است که میزان قطر مردمک خروجی دوربین با حداکثر باز شدگی مردمک چشم کاربر برابر یا بسیار نزدیک بهم باشد تا هیچگونه اتلاف نور در هنگام استفاده از دوربین چشمی بوجود نیاید.

ساختار دوربین چشمی

ساختار کلی دوربین های چشمی تقریبا شبیه به ساختار تلسکوپ ها میباشد  که به ساختار شکستی شناخته شده می شوند. در ساختار شکستی ابتدا نور وارد عدسی شیئی شده و سپس بعد از عبور از دو منشور به عدسی چشمی که تصاویر نهایی را نشان میدهد میرسد.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

 

چگونه از دوربین چشمی استفاده کنیم؟

دوربین­ های چشمی معمول در بازار، چهار قسمت برای تنظیم دارند که به شرح زیر هستند.

  • تنظیم عدسی چشمی

انتهایی ترین قسمت دوربین که دریچه چشمی آن است و روی چشم شما می­نشیند، فاصله چشم تا عدسی چشمی را تنظیم می­کند. اگر عینکی هستید و می­خواهید با عینک از دوربین استفاده کنید، چون فاصله چشم تا عدسی چشمی بیشتر می­شود باید آن را کامل ببندید، و اگر از عینک استفاده نمی­کنید، چشمی را بطور کامل و یا به اندازه­ ای که کمترین حاشیه سیاه را ببینید باز کنید.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

 

  • فاصله بین دو عدسی

در تمام دوربین­ ها، با خم کردن آن­ها به داخل و خارج، فاصله بین دو عدسی تنظیم می­شود. اقدام بعدی که باید انجام دهید تنظیم این فاصله است. دوربین را روی دو چشم خود قرار داده و آنقدر دوربین را خم کنید تا تقریبا یک دایره واحد ببینید.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

  • تنظیم فوکوس

معمولا بطور طبیعی، قدرت بینایی در دو چشم انسان با یکدیگر متفاوت است. اگه اطمینان دارید که هر دو چشم شما یک میزان توانایی دارد، تنظیم حلقه فوکوس را در حالت وسط قرار دهید و برای فوکوس روی هدف از پیچ وسط استفاده کنید. اگر اینچنین نیست ابتدا چشم راست خود را ببندید و با دوربین به یک هدف نگاه کنید، پیچ وسط را آنقدر بچرخانید تا فوکوس کامل روی هدف داشته باشید و اشیاء را کاملا واضح ببینید. حالا چشم چپ خود را ببندید و با چشم راست به همان هدف نگاه کنید، حلقه تنظیم فوکوس را آنقدر بچرخانید تا فوکوس کامل روی هدف داشته باشید و اشیاء را کاملا واضح ببینید. از این پس محل دقیق حلقه را به خاطر بسپارید.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

 

  • تنظیم فوکوس روی هدف

اصلی ترین قسمت دوربین چشمی تنظیم فوکوس آن است. شما با چرخاندن این پیچ، بسته به فاصله موضوع تا چشم، می­توانید روی هدف فوکوس کنید. توجه داشته باشید که در بیشتر دوربین­های چشمی قدرت بزرگنمایی ثابت است، و فقط فاصله کانونی عدسی تنظیم می­شود که همان فوکوس روی شبکه چشم شماست.

لذت رفتن به طبیعت با دوربین چشمی

برخی از دوربین­ ها نیازی به فوکوس ندارند و اصطلاحا Auto Focus نامیده می شوند. در اصل عدسی این دوربین ها عمق میدان بالایی ایجاد می کند و فاصله کانونی بزرگی دارند برای همین نیازی به فوکوس ندارند.


مشاهده مدل های زیبا و مختلف به همراه قیمت در دیجی کالا

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای morteza azizi
بارگذاری بیشتر برای  تجهیزات سفر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *