معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

4
99

همانطور که می دانید باغبانی یکی از فعالیت های سرگرم کننده است که گاهی از آن به عنوان یک شغل و گاه نیز به عنوان سرگرمی یاد می شود. این فعالیت خود نیازمند به ابزاری است که در دو نوع تقسیم بندی شده است که عبارتند از:

  • ابزارهای دستی

  • ابزارهای ماشینی

در زیر بصورت محتصر درخصوص برخی از ابزار ها که برای انجام فعالیت باغبانی لازم و ضروری می باشند را بیان کرده ایم.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

بیل

یکی از اصلی ترین و مهمترین ابزار باغبانی، بیل می باشد که کندن زمین و برداشت خاک جز وظایف آنها می باشد. این ابزار از جمله پر کاربرد ترین آنهاست که در اندازه های مختلف و جنس دسته های متفاوت عرضه می شوند. تیغه آن دارای انواع محتلفی می باشد و هر یک از آنها کاربردهای مختلف دارد. دسته‌های فلزی در بیل ها معمولاً دوامی بیشتر از همتاهای چوبی خود دارند و در بعضی موارد با لایه‌ای از پلاستیک پوشانده شده‌اند. نکته قابل توجه این است به هر اندازه خاک سفت تر باشد لازم است بیل نوک تیز تر باشد.

بیلچه باغبانی نیز جز خانواده بیل می باشد که همانطور که از نام آن پیداست به نوع کوچک شده بیل گفته می شود. چنانچه بخواهیم کاربرد این ابزار را بررسی کنیم باید به کندن زمین، ایجاد حفره و جمع آوری خاک، پاشیدن کود، جابجایی و کاشت مجدد گیاهان اشاره کرد. توصیه می شود در زمان خرید به جنس و نوع آن توجه شود و دوام و مقاومت آن در اولویت خرید باشد.

به یاد داشته باشید که ابزار باغبانی کوچک به راحتی در محیط باغچه گم می شوند؛ پس گزینه هایی را انتخاب کنید که دارای رنگی متمایز هستند و دسته های چوبی را طبق سلیقه‌ خود رنگ بزنید تا به راحتی در محیط باغچه قابل تشخیص باشند.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

قیچی

قیچی از جمله لوازم باغبانی خانگی و غیرخانگی است که بسیار کاربردی و مهم می‌باشد. لوازم قیچی باغبانی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارند که برای کاربردهای مختلف شامل هرس برگ‌ها، قلمه‌زنی و بریدن شاخه‌های اضافی استفاده می‌شوند. قیچی‌های چمن‌زنی، قیچی‌های دسته‌بلند، قیچی هرس، قیچی سر شاخه‌زن و قیچی باغبانی شمشادزن از جمله نمونه‌هایی از انواع مختلف قیچی باغبانی هستند.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

شن کش

شن کش یکی دیگر از ابزارهای باغبانی است که به نسبت دارای دسته بزرگتر از دیگر ابزار می باشد. کاربرد این ابزار، متمایز کردن اجسام درشت و قلوه سنگ و … از خاک نرم می باشد. نکته قابل توجه این است از این ابزار می توان در پاره ای از موارد برای شکستن کلوخ نیز استفاده کرد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

دستکش باغبانی

از دیگر لوازم باغبانی دستکش مخصوص است که برای این فعالیت الزامی است. سلامتی و محافظت از دست در طی انجام تمامی فعالیت ها امری مهم و اساسی است و در زمان باغبانی به دلیل اینکه دست به طور مستقیم با خاک در تماس است استفاده از دستکش ضروری است. توصیه می شود از دستکش های مقاوم استفاده شود تا از آسیب رسیدن به دست در اثر تماس با خاک و حشرات و نور خورشید جلوگیری شود.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری
ست قیچی و اره

اره باغبانی

از دیگر ابزارهای ضروری برای باغبانی اره است که برای قطعه کردن و خرد کردن تنه درخت استفاده می شود و در سه نوع اصلی تعریف می شود. انواع اره عبارت است از اره دستی، اره بنزینی و اره برقی که هر یک از آنها در مواردی خاصی کاربرد دارند به عنوان مثال اره دستی که معروف ترین نوع اره باغبانی می باشد برای برش دادن شاخه های کوچک و سبک درخت مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

شلنگ

از جمله مهمترین اقدام و فعالیت در زمینه باغبانی آبیاری و نگهداری از گیاهان و درختان است و این کار تنها به واسطه شلنگ مخصوص انجام می شود. این ابزار در مواقعی کاربرد زیادی دارد که وسعت زمین و باغ زیاد باشد. استفاده از شلنگ و سر شلنگ نه تنها می تواند آب را به صورت یکنواخت به تمامی فضای باغچه یا باغ برساند بلکه در مصرف آب نیز صرفه جویی می شود.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

چاقوی باغبانی

چاقوی باغبانی از لوازم مهم و چندکاره در باغبانی است که بیشترین کاربرد را در پیوند زدن، بریدن ساقه ها، وجین کردن، از بین بردن علف های هرز و حفر گودال های کوچک و… دارد. همچنین با نام چاقوی قلمه زنی نیز شناخته می شود که جهت قلمه زدن انواع درخت ها به یکدیگر از این مدل چاقو استفاده می شود. شکل و جنس لبه این چاقو با دیگر چاقو ها متفاوت است و مخصوص این کار ساخته شده است.

در زمان رسیدگی به باغچه می توانید با به همراه داشتن یک چاقوی کوچک، از پس انجام بسیاری از مشکلات کوچک بر بیایید.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

داس باغبانی

از دیگر تجهیزات و ابزارهای باغبانی داس است که از تیغه های تیز و برنده برخوردار می باشد. این ابزار نیز از انواعی برخوردار است که عبارت است از داس دستی و داس بنزینی.

بیشترین کاربرد این محصول در درو کردن زمین و محصولاتی همچون گندم و جو، کوتاه کردن چمن در فضاهای سبز و پارک ها و…می باشد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

شمشاد زن

یکی دیگر از ابزار باغبانی که وجود آن در این کار الزامی است شمشاد زن است که عمل مرتب کردن و نظم بخشیدن به چمن و شمشاد را انجام می دهد. این ابزار نیز در سه نوع دستی، برقی و بنزینی موجود می باشد و خرید آن باید با دقت زیاد و متناسب با کاربرد آن صورت بگیرد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری
شمشاد زن برقی

 

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری
قیچی شمشاد زن

 

قیچی پیوند زن

قیچی پیوند زنی یکی دیگر از وسایل لازم برای باغبانی است که خود انواع مختلفی را دارا می‌باشد. از این وسیله اغلب برای پیوند زدن گیاهان و همچنین در سایر مصارف باغبانی مثل قلمه‌زنی و برش ساقه برای ریشه زنی نیز استفاده می‌شود. قیچی باغبانی پیوند نیز در مدل‌های مختلف موجود می‌باشد که باید بر اساس نیازتان از آن‌ها استفاده کنید.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

نوار پیوند

نوار پیوند یکی از اقلام ضروری برای پیوند درختان است. این نوار به گونه ای ساخته شده است که خاصیت کشسانی دارد. خاصیت کششی نوار پیوند به آن این اجازه را می دهد تا قسمت پیوند شده را کاملا عایق کاری نماید. عایق شدن جای پیوند سبب می شود تا موفقیت پیوند افزایش پیدا کند. همچنین این نوار پیوندی با فشاری که روی محل پیوند ایجاد می کند از حرکت پیوندک جلوگیری کرده و آن را به محل پیوند فشار می دهد.

از نوار پیوند جهت بستن انواع پیوند از جمله پیوند های شکافی، امگا ، اسکنه ، نیما نیم ، لوله ای و جوانه استفاده می شود. همچنین این نوع نوار پیوند نیازی به باز کردن ندارد و پس از مدتی در اثر برخورد نور خورشید تجزیه می گردد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

چرخ دستی یا فرغون

چرخ دستی نیز یکی دیگر از لوازم جانبی باغبانی است که برای حمل و جابجایی لوازم سنگین، چمن باغچه، کود و… در اطراف باغ مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات ممکن است لوازم به قدری سنگین باشد که فرد قادر به این کار نباشد از این رو این ابزار می تواند بدون هیچ محدودیت و دشواری اقدام به این جابجایی نماید.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

آب پاش

آب پاش یکی دیگر از وسایل باغبانی و کشاورزی است که برای آبیاری گل‌ها و گیاهان در باغچه‌ها یا گلدان‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آبپاش‌ها در انواع اتوماتیک و دستی وجود دارند. آبپاش‌های اتوماتیک اغلب برای باغات، زمین‌های زراعی و باغچه‌های بزرگ استفاده می‌شوند.

اگر قصد نگهداری از گل در خانه دارید و یا می‌خواهید صاحب یک باغچه‌ی کوچک زیبا باشید می‌توانید از انواع آبپاش خانگی برای آبیاری باغچه و گلدان‌ها استفاده کنید. به دلیل استفاده‌ی آسان از آبپاش، این وسیله به عنوان لوازم باغبانی کودک نیز در فرم‌ها و شکل‌های جذاب وجود دارد که می‌تواند در ایجاد علاقه به باغبانی در کودکان بسیار موثر باشد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

مه پاش

مه پاش یا فوگر یکی از وسایل باغبانی به حساب است که برای خنک‌سازی و تنظیم رطوبت فضای کشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مکانیزم عملکرد این وسیله طوری است که باعث می‌شود آب با فشار بسیار زیاد در هنگام خروج با هوا ترکیب شده و به صورت مه خارج می گردد.

این وسیله نیز مدل‌های مختلفی دارد که برای استفاده در باغات و زمین‌های کشاورزی مناسب هستند. همچنین انواع رطوبت‌ساز خانگی را برای تامین نمودن رطوبت گیاهان آپارتمانی خود نیز می‌توانید تهیه کنید.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

سم پاش

سمپاش ها ادوات ارزشمندی در باغبانی هستند که کار سمپاشی در محیط های کوچک و حتی بزرگ را آسان کرده اند. قبل از انتخاب سمپاش باید مشکل باغ شناسایی شود زیرا بعضی مناطق و مشکلات با مقادیر کمی از سم قابل درمان هستند و برخی دیگر مانند چمن زارها و باغ های بزرگ به مقدار بیشتری از سم احتیاج دارند. از طرفی نوع سم ها برای هر مشکل متفاوت می باشد.

نکته حائز اهمیت در کار با سم پاش ها، استفاده از ماسک، عینک و دستکش می باشد تا انسان را در برابر آسیب های احتمالی سم بر انسان محافظت نماید.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

چمن زن

این ابزار از این قابلیت برخوردار است که چمن های باغچه را کوتاه و مرتب کند و درجه تیغه را تنظیم و کنترل نماید. این ابزار دارای انواع مختلفی است که متناسب با مکان مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند. چمن زن دارای دو مدل برقی و دستی میباشد که مدلهای برقی اغلب برای زمین هایی که دارای وسعت بسیار زیادی دارند استفاده می شود و مدل دستی جهت کوتاه کردن چمن ها در کنار دیواره های و … استفاده زیادی دارد.

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

علاوه بر ابزارآلات باغبانی که در بالا به شرح آنها پرداختیم، ابزاراتی نیز وجود دارند که بیشتر جنبه تزئین دارند و به باغچه شما زیبایی دلپذیری می دهند.

در زیر تعدادی از این ابزارات را می بینیم

سنگ رنگی

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

گلدان

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

حصار

معرفی ۱۶ ابزار باغبانی مهم و ضروری

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای مدیر سایت
بارگذاری بیشتر برای  ابزارآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *