چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

5
93
چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

کارواش خانگی یا همان واترجت دستگاهی است که با استفاده از آن می توانید عملیات شستشو و نظافت سطوح مختلف را انجام دهید. مزیت استفاده از چنین دستگاهی صرفه جویی در زمان و هزینه است. می توان با استفاده از این دستگاه، ماشین، دوچرخه، حیاط، دیوارها و نمای بیرونی خانه، سنگ فرش‌ها، سقف، راهروها و پله‌های ساختمان، سطوح باغ‌ها و باغچه‌ها، آلاچیق‌، استخر را شست.

با استفاده از این دستگاه می توان در سریع ترین زمان ممکن این کارها را انجم داد و نتیجه مطلوب کسب نمود. اساس کار این دستگاه به این صورت می باشد که موتور دستگاه، آب را فشار بسیار بالا از طریق نازل به بیرون هدایت کرده و فشار بالای آب موجب تمیزی سطح مورد نظر می شود. در واقع جریان معمولی آب را به فشار قوی تبدیل می کند.

این دستگاه های کارواش خانگی معمولا دارای سایزهای در حد یک جاروبرقی هستند و اصلا جاگیر نبوده و کار با آن ها بسیار راحت است .

طبقه بندی کارواش خانگی

این دستگاه ها معمولا دارای اندازه های مختلف می باشند که به سه دسته قابل تقسیم می باشند.

کوچک:

 • کمترین میزان فشار آب یعنی۱۰۰ بار
 • مناسب شستشوی حیاط، ماشین، دوچرخه و اثاثیه ی چوبی
 • اندازه کوچک و سهولت در جابه جایی آنها
 • معمولا این کارواش ها دارای محل نصب لوازم جانبی مختلف می باشند .

متوسط:

 • دارای حداقل ۱۳۰ بار خروجی فشار آب
 • مناسب شستشوی قایق و نرده ها و نماهای ساختمانی

بزرگ:

 • دارای حداقل ۱۶۰ بار خروجی فشار آب
 • مناسب عملیات رنگ برداری و جرم گیری
 • بیشتر مصارف صنعتی دارند تا خانگی

چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

راهنمای خرید بهترین کارواش خانگی

بهترین کارواش لزوما گران ترین آن نیست. بهترین نوع این دستگاه ها و یا هر دستگاه دیگر، مدلی است که بتواند نیاز شما را پوشش دهد. بدین منظور باید ابتدا نیاز خود برای استفاده از چنین دستگاهی را بدانید. به عنوان مثال اگر از این دستگاه، تنها به منظور تمیز کردن دوچرخه، اطراف پارکینگ و کثیفی های معمولی که ماندگاری بالا ندارند می خواهید استفاده کنید، مدلی معمولی با فشار حدود ۱۰۰ بار نیز برای شما مناسب است. لازم به ذکر است که مهمترین موارد در خرید این نوع محصول، یکی قدرت دستگاه است که باید متناسب با کارتان انتخاب شود و دیگری قابلیت کار با آب گرم، وزن و لوازم جانبی آن می باشد.

 در ادامه تمامی ویژگی هایی که برای خرید، باید بدانید، آمده است. با ما همراه باشید.

 • قدرت:

قدرت یک کارواش در حقیقت نشان دهنده  میزان حجم و فشار آب و توان موتور است و این ویژگی ها از مهترین مواردی است که توجه به آنها الزامی است.

 • توان موتور:

آب از طریق موتور پمپاژ می‌شود توان بیشتر یعنی قدرت پمپاژ بیشتر. اما باید به این نکته توجه نمایید که با افزایش توان، مصرف انرژی هم بالا می ‌رود و این یعنی هزینه‌ برق بالا. دستگاهی انتخاب نمایید که توان موتور آن‌ نه به اندازه ای باشد در پاک کنندگی ضعیف عمل کند و نه به میزانی باشد که مصرف انرژی بالایی به همراه داشته باشد.

 • حجم آب خروجی:

حداکثر دبی، میزان جریان آب در یک دقیقه را نشان می دهد از خروجی دستگاه خارج می‌شود. هر چه این مقدار بیشتر باشد آب بیشتر از دستگاه خارج می‌شود و قدرت دستگاه در شستشو بیشتر خواهد بود.

 • فشار آب خروجی:

حداکثر فشار آب ارتباط مستقیمی با قدرت پاک کنندگی دستگاه دارد و هرچه این مقدار بیشتر باشد دستگاه توانایی بیشتری در تمیز کردن سطوح و از بین بردن رسوبات از خود نشان می دهد.

 • حداکثر گرمای آب:

اگر برای شما شستشو با آب گرم مهم است، باید دقت کنید که کارواشی که قصد خرید آن را دارید، قابلیت کارکردن با آب گرم را دارد یا نه. استفاده از آب گرم زمان شستشو را هم کاهش می‌دهد و مواد شوینده در تماس با آب گرم عملکرد بهتری از خود به جای می‌گذارند.

 • وزن دستگاه:

اکثر کارواش‌های خانگی قابل جابه‌ جایی هستند اما نکته مهم این است که دستگاهی انتخاب کنید که در جابه جایی آن مشکلی نداشته باشید. یعنی به چرخ های آن دقت کنید و ببیند که آیا چرخ ها متناسب با وزن دستگاه طراحی شده اند و تحمل وزن دستگاه را دارند یا نه.

 • مدت زمان استفاده از دستگاه:

برای آن دسته از افرادی که به میزان زیادی از کارواش خانگی استفاده می کنند معمولا دستگاه هایی با پمپ تسمه ای به آن ها توصیه می شود که در استفاده به مدت زمان زیاد، کارایی بیشتری نسبت به انواع دیگر آن دارد. در حالی که اگر فرد خیلی با دستگاه کار نکند، معمولا همان دستگاه های معمولی برایش کفایت می کند و نیازی به دستگاه با پمپ تسمه ای و هزینه بالا وجود ندارد.

 • تجهیزات جانبی:

به همراه برخی از این دستگاه ها، لوازم جانبی نیز عرضه می گردد که می‌تواند در کارایی و راحتی استفاده از آن‌ها بسیار موثر باشد. پس در هنگام خرید، این مورد را نیز مدنظر قرار دهید.

 • نازل:

نازل تنظیم کننده عرض آب خروجی می باشد. با استفاده از آن می توان نقطه تمرکز آب خروجی را کم و زیاد نمود و در این صورت میزان فشاری که به یک نقطه وارد می شود، قابل تنظیم است. نازل های یک کارواش برقی درجات مختلف دارد که به این مورد نیز باید توجه نمایید. برای تمرکز بر یک نقطه جهت از بین بردن جرم و چربی، می توان از نازل صفر درجه استفاده نمود اما برای سطوح آسیب پذیر باید نازلی انتخاب کنید که زاویه بیشتری بدهد و آب با عرض بیشتری از خروجی بیرون بریزید.

 • طول شیلنگ و سیم:

به وسعت محیطی که قرار است تمیز کنید، توجه نمایید. اگر محیط وسیع و بزرگ است، کارواشی خریداری کنید که طول شیلنگ و سیم بلندی داشته باشد.

 • دسته تفنگی:

با استفاده از دسته تفنگی می توان در حین روشن بودن پمپ دستگاه، جریان آب را به خوبی مدیریت نمود. پس در هنگام خرید به تجهیزات جانبی دستگاه توجه نمایید.

 • لنس:

بخش انتهایی لوله خروجی این دستگاه لنس است که بر اساس طول و نوع سری ‌ای که دارند، تقسیم بندی می‌شوند. برخی از لنس‌ها، نازل قابل تنظیم دارند و با چرخش قطعه تنظیم کننده‌ای که روی لنس، قرار گرفته است، می‌توان درجه نازل را تغییر داد. این ویژگی بسیار کاربردی است. برخی از لنس‌ها تلسکوپی اند و طول آن‌ها قابل تنظیم است و می توان به کمک آن‌ها به نقاطی که در ارتفاع هستند، دسترسی پیدا کرد.

 چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

 

نحوه کار مخزن مواد شوینده در کارواش ها

برخی از این ابزارهای برقی دارای مخزن مخصوص مواد شوینده هستند که با استفاده از آن می توان به نظافت انواع سطوح چه عمودی و چه افقی پرداخت. به طوری که با به کار گیری آب پر فشار و نازل های مختلف، آلاینده های موجود در سطوح مختلف را می زدایند.

نحوه کار مخزن مواد شوینده به این صورت می باشد که شیلنگ مخصوصی در داخل مخزن حاوی مواد شوینده قرار گرفته که با پاشش آب و ایجاد خلا در انتهای این شیلنگ، مایع مخصوص به داخل آن وارد شده و به همراه آب بر روی سطوح کثیف پاشیده می شود.

کاربردهای کارواش خانگی در نظافت و شستشوی محوطه منازل

دستگاه واترجت علاوه بر کاربرد در صنایع، در مصارف خانگی هم مورد استفاده قرار می گیرد و دلیل آن تولید انواع گوناگون تجهیزات شوینده فشار قوی می باشد. دستگاه کارواش خانگی قدرت عملیات شستشو را افزایش داده و عملیات با سرعت و کیفیتی بیشتر و بهتری انجام می شود. نظافت سنتی ساختمان های مسکونی، حیاط، باغ، پیاده رو، اتومبیل، نرده ها و… بسیار سخت، زمان بر و پر هزینه می باشد. این در حالی است که به وسیله کارواش خانگی یا واترجت خانگی شستشوی قسمت های نام برده سهولت می یابد و نتیجه بسیار با کیفیت و رضایت بخش است. از مهمترین مزایای کارواش خانگی می توان به کاهش چشمگیر مصرف آب و افزایش کیفیت و سرعت شستشو و سهولت کاربری اشاره نمود.

در ادامه به برخی از کاربردهای این دستگاه اشاره می کنیم.

کاربردهای کارواش

نظافت نرده و فنس

در محیط های خانگی و دیگر اماکنی که دارای حیاط و باغ هستند، نرده ها و فنس های فلزی و چوبی وجود دارد که با گذشت زمان دچار آلودگی می شود. بنابراین نظافت آن ها اهمیت پیدا می کند. با استفاده از کارواش خانگی به همراه نازل های تخت می توان این نواحی را به خوبی نظافت کرد. واترجت های خانگی دارای فشار مناسب و قابل تنظیم هستند و کاربر می تواند با توجه به جنس سطح فشار را تغییر داد تا به سطح آسیبی وارد نشود.

چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

 

جرم زدایی از سطح زمین

محوطه های بیرونی منطق مسکونی از سیمان، سنگ فرش و موزائیک پوشیده شده است و بر اثر رفت و آمد، بارندگی و دیگر عوامل محیطی آلوده می شود. نظافت سطح زمین و دیوارها در محوطه بیرونی خانه ها و پارکینگ بسیار مهم می باشد تا آلودگی ها به داخل خانه راه پیدا نکند. دستگاه کارواش خانگی قادر است که سطوح سخت را با پاشش آب فشار قوی برای از بین بردن جرم های سخت و عمیق سطوح کف، شستشو دهد. اگر شدت آلودگی بیش از حد معمول باشد با نصب نازل دوار با سهولت کنده می شوند.

از بین بردن رنگ های پوشیده

دستگاه واترجت یا کارواش خانگی یک ابزار کارآمد و مقرون به صرفه به شمار می آید و می توان از آن به منظور جدا کردن رنگ های پوسیده که از سطح بلند شده اند استفاده کرد. به این ترتیب با انتخاب نازل مناسب و تنظیم میزان فشار می توان با از بین بردن این پوسیدگی ها، سطح را برای رنگ آمیزی مجدد آماده کرد. برای رنگ زدایی فلزات از نازل دوار و یا نازل ۱۵ درجه و جهت رنگ زدایی چوب از نازل ۲۰ درجه استفاده می شود.

نظافت استخر با کارواش خانگی

استخرها، حوض ها و آب نماهایی که در حیاط ها و باغ ها قرار دارند با استفاده از دستگاه واتر جت قابل نظافت و شستشو خواهند بود. پس از تخلیه آب استخر و حوض، دیواره و کف استخر با دستگاه کارواش شستشو می شود و جرم، گل و لای، رسوبات آهکی و دیگر آلودگی های باقی مانده از بین می رود.

 چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

شستشوی اتومبیل و پارکینگ

یکی از کاربردهای ویژه کارواش خانگی شستشوی اتومبیل و دیگر وسایل نقلیه است که با مصرف آب کم این عملیات انجام می شود. اگر سطح زمین در پارکینگ به مواد چرب و روغنی آغشته شده باشد با بهره مندی از جریان آب فشار قوی این آلودگی ها از میان برداشته می شوند. همچنین برای افزایش کیفیت شستشو می توان از مواد شوینده استفاده کرد.

مزیت استفاده از کارواش خانگی چیست ؟

 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی در نیروی انسانی کار
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • صرفه جویی در هزینه

 

 

چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

انواع نازل

نازل صفر درجه

این نازل فشار آب را بر روی سطح متمرکز می کند و موجب خرد شدن آلودگی های سخت می شود و مناسب کاربرد های زیر می باشد:

 • از بین بردن و نظافت کردن رسوبات سخته چسبیده شده بر روی بدنه تجهیزات
 • از بین بردن آلودگی های سخت چسبیده شده بر روی بتن
 • پاک کردن و از بین بردن زنگ زدگی ها

نکته: استفاده از این نازل بسیار خطرناک است و موجب خسارات بیشماری می شود. در صورت رعایت نکردن مسائل ایمنی ممکن است خسارات جانی جبران ناپذیری بر کاربر وارد کند. همچنین این نوع نازل بر روی سطوح نظافت یک خط به جا می گذارد. برای جلوگیری از این خسارت باید از نازل دوار صفر درجه استفاده شود.

 

نازل ۱۵ درجه

نسبت به نازل صفر درجه عریض تر است و مناسب کاربردهای زیر می باشد:

 • نظافت وسایل نقلیه سنگین و تجهیزات بزرگ
 • رسوبات سخت
 • زنگ زدایی
 • از بین بردن چربی و کثیفی از سطوح رنگی، سنگی و آهنی

نازل ۲۵ درجه

یکی از بهترین نازل ها برای شستشوی سطوح و انتقال کثیفی ها است و مناسب کاربردهای زیر است:

 • نظافت کلی
 • شستشوی ملایم سطوح آهنی
 • آماده سازی سطوح برای عملیات رنگ پاشی
 • از بین بردن و شستشوی باکتری ها و رسوبات استخر
 • نظافت پشت بام و معابر عبور

 

نازل ۴۰ درجه

این نازل مناسب نظافت محیط های بزرگ در کوتاه ترین زمان می باشد همچنین می توان فعالیت های زیر را با آن انجام داد:

 • شستشوی ملایم
 • شستشوی خودرو، وانت، قایق و وسایل نقلیه دیگر
 • شستشوی سطوح صاف مانند پشت بام ها، پنجره ها، بالکن و ….

 

نازل ۶۵ درجه

این نازل عریض ترین نازل موجود می باشد و برای شستشوی سطوح به کار می رود و با کمترین قدرت بیشترین سطح را پوشش می دهد:

 • شستشوی میله ها
 • شستن یک منطقه وسیع
 • شستشو با مواد شیمیایی
 • جارو با آب

چگونه یک کارواش خانگی مناسب خریداری کنیم؟

دسته بندی کارواش از جهات مختلف:

1- کارواش آب گرم و آب سرد

دستگاه کارواش خانگی به طور کلی به دو دسته شوینده فشار قوی آب گرم و سرد دسته بندی شده و برحسب نیاز افراد انتخاب می شوند. کارواش های فشار قوی آب گرم بیشترین عملکرد خود را در زمینه تمیز کردن موتور و بخش های مختلف ماشین که به روغن و یا گریس آغشته شده اند نشان می‌دهند. افرادی که تمایل دارند خاک و گل و لای موجود در سطوح مختلف را پاک کرده و یا اقدام به لایه برداری رنگ کنند می توانند از کارواش فشار قوی آب سرد را انتخاب نمایند. اغلب کارواش های خانگی که توسط افراد خریداری می شوند از نوع آب سرد بوده و این قابلیت را دارند که با استفاده از مواد پاک کننده بیشترین کارایی را در امر نظافت داشته باشند.

2- کارواش چرخ‌دار و بدون چرخ

توجه به مکان موردنظر جهت استفاده از کارواش خانگی نیز در انتخاب آن نقش بسزایی خواهد داشت. چنانچه لازم است دستگاه کارواش را به فضای دیگری جهت انجام نظافت انتقال دهید بهتر است از کارواش های خانگی چرخ دار استفاده کنید تا جابجایی و حمل آن ساده تر باشد. در بین انواع مختلف کارواش های خانگی مدل های سبک و چرخ دار نیز وجود دارد که براساس نیاز و محیط مورد استفاده می توان آن ها را انتخاب کرد.

3- کارواش برقی و بنزینی

دستگاه کارواش خانگی  برقی که برای استفاده در داخل منزل انتخاب می شوند صدای کمتری را تولید کرده و از این لحاظ گزینه بهتری نسبت به کارواش های بنزینی و دیزلی به شمار می آیند. کارواش های برقی هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نکرده و از این لحاظ نیز بهترین انتخاب محسوب می شوند. کارواش های بنزینی برای کاربردهای سنگین ساخته می شوند. معمولا قدرت بیشتری از کارواش برقی دارند و برای انجام کار طولانی مدت مناسب هستند. کارواش بنزینی از آن جا که به برق نیاز ندارد قابلیت جابه جایی بیشتر دارد و در جاهایی که دسترسی به برق آسان نیست هم کاربرد دارد. اما باید توجه داشت که به علت مصارف کاملا صنعتی و قیمت بسیار بالاتر نسبت به کارواش های برقی ،این دسته از کارواش ها زیاد مرسوم نیستند.

4- بدون مخزن مواد شوینده و مخزن مواد شوینده نصب شده بر روی دستگاه

برای شستشوی بهتر سطوح، نیاز است از مواد شوینده استفاده کنید. استفاده از مواد شوینده در کارواش خانگی به دو صورت امکان پذیر است.
1-  بدون مخزن مواد شوینده: در این نوع کارواش‌ها مکانی برای مخزن مواد شوینده در نظر گرفته نشده و کاربر در صورت نیاز به کف از روش سنتی که یکی از روش‌های تولید کف می‌باشد ، استفاده می‌نماید.

2-  مخزن مواد شوینده نصب شده بر روی دستگاه: در اغلب کارواش‌ها مخزن مواد شوینده یا کف پاش بر روی دستگاه نصب شده است. کاربر می‌تواند مواد شوینده را داخل مخزن مورد نظر ریخته و در هنگام نیاز با روشن کردن مکنده مخزن مواد شوینده از آن بهره لازم را ببرد.


دیدن نمونه های مختلف کارواش و قیمت آنها در دیجی کالا

 

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای morteza azizi
بارگذاری بیشتر برای  ابزارآلات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *