13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

1
63
13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

برای اینکه بتوان نور را متمرکز کرد از آباژور استفاده می‌ شود. تصور کنید که در سالن‌ نشیمن قصد خواندن کتابی را دارید یک آباژور ایستاده به شما کمک می‌ کند که بهره‌ بیشتری از نور لامپ ببرید. چرا که به شما امکان تنظیم نور در جهت مطلوب و مسدود کردن آن در جایی که نیاز نیست را می‌ دهد. همچنین بازتاب نور به سقف و دیوارها فضای جذابی‌ را در اختیار شما قرار می‌ دهد. همچنین هنگامی که از یک آباژور رومیزی استفاده می‌کنید بازتاب نور در فضای اتاق بسیار کمتر است و تمرکز آن بر فضای مورد نیاز شما قرار می‌ گیرد. بدین ترتیب مخصوصا در اتاق‌ های تاریک چشم افرادی که در دایره‌ نور قرار نگرفته‌ اند مصون می‌ ماند و شما بیشترین استفاده را از نور چراغ خواهید برد. به‌ جز این موارد آباژور در دکوراسیون خانه شما می تواند نقش دکور و تزئین نیز داشته باشد.

تفاوت های آباژور با لوستر

لوسترها، نور کلی و یکدست اتاق را فراهم می کنند که در نتیجه همه مبلمان اتاق ساده و خشک به نظر می آیند. اما آباژورها با ایجاد تضاد و سایه روشن در نور، فضا را از یکنواخنی و کسالت خارج می سازند. به همین دلیل ترکیب این دو نوع نور در کنار هم و در یک دکوراسیون می تواند باعث زیبایی بیشتر شود. اتاق خواب نیازمند نور ملایم است که معمولا از لوسترهایی استفاده می شود که نور ملایم داشته باشند و در صورت نیاز به مطالعه می توان از نورهای مکمل مثل آباژور یا چراغ مطالعه نیز استفاده کرد.

13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

چگونه یک آباژور مناسب خریداری کنیم؟

شما در هنگام خرید هر وسیله ای برای منزل حتما تحقیق و بررسی های لازم را انجام می دهید و حساسیت های خاص خود را نیز دارید. خرید آباژور هم به همین شکل است. شما در هنگام خرید آباژور باید به چند نکته توجه داشته باشید، تا در نهایت از انتخاب خود راضی باشید و بهترین گزینه ممکن را انتخاب کنید. در ابتدا شما باید نیاز خود را از خرید و تهیه آباژور بدانید. باید بدانید آباژور مد نظر چه کاربردی می تواند داشته باشد. آیا می خواهید از آن بیشتر برای زیبایی و جلوه دادن به منزل استفاده کنید یا برعکس زیبایی آن اصلا برای شما اهمیت ندارد و می خواهید از کاربرد اصلی آن در منزل استفاده نمایید. اینها تنها چند مورد است که بسیاری از افراد برایشان اهمیت دارد. بیایید با نکات بیشتری از این قبیل آشنا شویم که شما را در هنگام خرید آباژور کمک خواهد کرد.

13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

نکات مهم برای انتخاب آباژور

از آباژوری استفاده کنید که جلوه‌‌ بخش رنگ‌ های سالن تان باشد

هنگامی که قصد انتخاب یک‌ آباژور را دارید بهتر است به تمامیت سالن‌ نشیمن، پذیرایی، اتاق‌خواب و یا فضاهای دیگری که نیاز به روشنایی و نورپردازی دارند توجه کنید. اگر می‌ خواهید که آباژور نقطه‌ تمرکز در سالن باشد و جنبه‌ تزئینی آن برایتان مهم‌ تر است به سمت رنگ‌ های مشخصی  مثل قرمز بروید. در غیر این صورت برای داشتن فضایی لطیف‌ تر بهتر است به فکر رنگ‌ های خنثی‌ مثل کرم و بژ باشید. ممکن است آباژور برای شما تنها جنبه‌ کاربردی داشته باشد در این صورت رنگ‌ سفید بیشترین ‌میزان روشنایی را در اختیارتان قرار می‌ دهد. می‌ توانید از رنگ‌ های تیره‌ تر برای ایجاد حال‌ و هوایی خاص در اتاق استفاده کنید.

13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

جایگاه آباژور را در دکور خانه مشخص کنید

پیش از اینکه به‌ دنبال پیدا کردن آباژوری باشید که با سلیقه‌ شما هماهنگ است، فراموش نکنید که جای آن را در فضای خانه مشخص کنید. چرا که اندازه‌ آباژور کاملا مرتبط با جایگاه آن در دکوراسیون است. به‌ طور مثال اگر برای میز عسلی کنار تخت خوابتان به‌ دنبال یک‌ آباژور رومیزی هستید معمولا بهتر است از اندازه‌ های کوچک استفاده کنید. در‌ عین حال می‌ توانید از آباژورهای ایستاده‌ بزرگتر برای کنار مبل تک‌ نفره در سالن‌ پذیرایی استفاده کنید. امروزه طراحان دکوراسیون داخلی مدرن از آباژور‌ها در فضاهایی مثل رختشور خانه، سرویس‌ بهداشتی و انباری‌ ها نیز استفاده می‌ کنند. آنها معتقدند که آباژور به‌ چنین فضاهایی روحی تازه می‌ بخشد.

جلب توجه با آباژور

همانطور که گفته شد ممکن است بخواهید از آباژور برای جذاب‌ تر کردن دکور خانه استفاده کنید. در این صورت سعی کنید سرپوش آباژورتان دارای طرحی متفاوت و خاص باشد. امروزه آباژورهایی با پایه‌ های بسیار شیک و متفاوت به‌ این منظور ساخته می‌ شوند. همچنین می‌ توانید از طراحی‌ های نوین‌ تر و مدرن‌ تر نیز استفاده کنید. اگر تنها هدف شما از خرید آباژور کاربرد آن است سعی‌ کنید طرح سرپوش را با کاغذ‌ دیواری و یا دیگر عناصر خانه هماهنگ کنید. بدین ترتیب می‌ توانید آن را از معرض دید دور کنید.

انتخاب لامپ مناسب برای آباژور

یکی از نکات مهم انتخاب لامپ مناسب برای سرپوش آباژور است. همانطور که قبلا گفتیم سرپوش‌ ها در اشکال متفاوتی تولید می‌ شوند. معمولا لامپ‌ های باریک‌ تر و بلندتر برای سرپوش‌ های مربع و یا مستطیل شکل استفاده می‌ شوند. همچنین سرپوش‌ های بیضی و یا گرد‌تر نیازمند لامپ‌ هایی هستند که عرض بیشتری داشته باشد. این ترجیح بیشتر به‌ خاطر استفاده‌ بهینه‌ از نوری‌ است که آباژورها ساطع می‌ کنند.

13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

اندازه آباژور

ارتفاع آباژوری که انتخاب می کنید، باید دو سوم ارتفاع پایه اش باشد تا آباژور از لحاظ اندازه متناسب باشد. از لحاظ پهنا نیز قطر و اندازه کلاهک آباژور باید از پایه آن کمی بزرگ تر باشد؛ یعنی به طور نسبی، بهتر است کلاه آباژور، حداقل یک سانتی متر تا چند سانتی متر از پهن ترین قسمت پایه ی آن پهن تر باشد تا آباژور شما فرم ایده آلی داشته باشد.

جنس آباژور

جنس آباژور هم یکی از فاکتورهایی است که باید با توجه به دیگر وسایل منزل خود تعیین کنید. سعی کنید متریالی را برای پایه ی آباژور در نظر بگیرید که در دیگر لوازم و مبلمان منزل شما نیز به چشم می خورد. برای مثال، یک آباژور چوبی برای دکوراسیونی مناسب است که وسایل آن نیز از چوب هستند. انواع فلزی برای ست شدن با وسایل فلزی به کار می روند. جنس کلاهک، معمولا از پارچه است، اما می توانید نوع پارچه را با رویه ی مبل ها، کوسن ها یا روتختی خود ست کنید.

اهمیت رنگ کلاهک آباژور

یکی از موارد بسیار مهم رنگ کلاهک آباژور می باشد. اگر فضای منزل شما تاریک است و به نور زیادی برای روشنایی آن در طول روز احتیاج دارید به شما خرید آباژور با کلاهک روشن و یا آباژورهای بسیار مدرن و دیواری را پیشنهاد می کنیم. اما اگر نور محیط مناسب است و می خواهید بیشتر برای تزیین و زیبایی از آباژور استفاده کنید، دیگر رنگ کلاهک آباژور اهمیت چندانی نمی تواند داشته باشد.

13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

طرح آباژور

برخی از آباژورها ساده هستند و برخی دیگر روی سطح کلاهک خود طرح هایی دارند. به طور کلی، اگر فضای منزل شما شلوغ و پر از طرح های گوناگون است، پیشنهاد می کنم از یک آباژور ساده استفاده کنید. در صورتی که یک الگوی خاص مد نظر دارید و آن را در دیگر وسایل و مبلمان نیز به کار برده اید، می توانید در انتخاب آباژور نیز با توجه به همان الگو عمل کنید و آباژور خود را به زیبایی با دیگر لوازم منزل ست کنید.

نور آباژور

یکی از خصوصیات آباژور که شاید کم تر از موارد دیگر، مورد توجه قرار می گیرد، نور آن است. اگر قرار است آباژور را در اتاق و کنار تخت خود قرار دهید، بهتر است نور آن غیر مستقیم باشد. این موضوع تا حد زیادی به ارتفاع آباژور نیز بستگی دارد. آباژور باید در موقعیتی قرار گیرد که با روشن شدن آن، نور برای چشم شما مزاحمتی ایجاد نکند. به همین خاطر، بهتر است از آباژورهای رومیزی برای اتاق خواب استفاده کنید. در رابطه با نمونه هایی که در فضای نشیمن و پذیرایی قرار می گیرند، این موضوع چندان مهم نیست.

اهمیت توجه به ظاهر آباژور و جلوه دادن به فضای داخلی

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خرید آباژور برای بعضی افراد، زیبایی و مدرن بودن آباژور می باشد؛ به طوری که ظاهر مناسبی داشته باشد و با ترکیب دکوراسیون داخلی منزل در تعادل باشد. البته در این موضوع جای اشکال گرفتن وجود ندارد و این مورد کاملا سلیقه ای است. این افراد اگر از کاربرد آباژور نمی خواهند استفاده خاصی داشته باشند، بهتر است در موقع خرید آباژور زیبایی، سایز آباژور، ایستاده یا رومیزی بودن آباژور را مد نظر قرار دهند. علاوه بر این و مهمتر از آن باید به کلاسیک یا مدرن بودن آباژور نیز توجه داشته باشند. اگر فضای منزل کاملا مدرن است بهتر است از اینگونه آباژور ها استفاده کنید و برعکس اگر دکوراسیون داخلی منزل شما کلاسیک و سنتی است، آباژور رومیزی سنتی و کلاسیک می تواند بهترین گزینه برای منزل شما باشد.

آباژور ایستاده یا رومیزی

یکی از سوال های متداول بین افراد، این است که آیا آباژور ایستاده برای منزل شان مناسب است یا آباژور رومیزی؟ در پاسخ به این افراد باید بگوییم که در وهله اول این موضوع کاملا بستگی به سلیقه شما و نیازی که از خرید آباژور احساس می کنید، دارد. اگر می خواهید تنها فضای محدودی از میز و اتاق روشن شود بهتر است از آباژورهای رومیزی و البته با کلاهک های روشن استفاده کنید تا از حداکثر نور آن بهره مند شوید. اما برعکس اگر قصد دارید از آباژور به عنوان تزیین و در دکوراسیون داخلی منزل استفاده کنید، به شما خرید آباژورهای مدرن ایستاده و با کلاهک و رنگ های تیره را پیشنهاد می کنیم. البته قیمت این مدل آباژورها به نسبت آباژورهای رومیزی کمی گران تر است.

13 نکته که در هنگام خرید آباژور باید به آنها توجه نماییم

تعداد آباژور برای هر خانه

تعداد آباژورها بستگی به میزان نوری که دکوراسیون منزل شما را روشن می کند، دارد. آباژور را در بخشی از خانه قرار دهید که می خواهید آن را روشن تر نگه دارید یا توجه را به وسایلی که در آن محدوده قرار داده اید جلب کنید. برای آباژورهای رومیزی و ایستاده فضایی در نظر بگیرید که بتوانید نور آن ها را به راحتی تنظیم کنید. اگر وسایلی بر روی زمین قرار داده اید از آباژورهایی که نور را به سمت پایین هدایت می کنند، استفاده نمایید. از آباژورهایی که نور را به سمت دیوار و رو به بالا هدایت می کنند برای روشن دیده شدن بخشی از دیوار و دکوراسیون روی دیوار استفاده کنید. آباژورها و منبع های نور را نزدیک به در قرار دهید تا راحت ترین دسترسی را به کلید های برق داشته باشید.

احتیاط هنگام خرید آباژور

آخرین نکته توجه به مسائل ایمنی در هنگام خرید آباژور است. پس از آن‌ که آباژور هماهنگ با دکوراسیون خانه و سلیقه‌ شخصیتان را انتخاب کردید به فاصله‌ بین سرپوش و لامپ توجه کنید. چرا که همه‌ لامپ‌ ها گرمای بسیاری را از خود خارج می‌ کنند. می‌ توانید با استفاده از فیلتر مناسب این فاصله را تنظیم کنید. بدین ترتیب از سوختن سرپوش آباژور توسط گرمای لامپ جلوگیری می‌ کنید.


مشاهده مدل های زیبای آباژور در دیجی کالا

بارگذاری مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر برای morteza azizi
  • نکات مهم در هنگام خرید انواع شیرآلات

    نکات مهم در هنگام خرید انواع شیرآلات

    انتخاب شیرآلات مناسب و با کیفیت، یکی از موضوعات بسیار مهم در دکوراسیون داخلی منزل است. شما…
بارگذاری بیشتر برای  دکوراسیون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *